Wszystkie działy Moje konto
PL

Regiony / Niemcy

16 stanów · oficjalne dane · sprawdzono 20 października 2026

Gdzie mieszkać: Niemcy

16 krajów związkowych Niemiec bardzo się od siebie różni: miasta-kraje, takie jak Berlin, Hamburg i Brema, mają duże społeczności międzynarodowe, podczas gdy w niektórych krajach wschodnich mieszka znacznie mniej osób z zagranicy.

Porównanie stanów

Proszę wybrać grupę, a następnie wskaźnik, którym zostanie pokolorowana mapa. Ciemniejszy kolor oznacza wyższą wartość – nie lepszą ani gorszą. Po najechaniu, dotknięciu lub przejściu klawiszem Tab do regionu widać wszystkie jego dane; po wybraniu – jego osobną stronę.

Przybyli do Niemiec z zagranicy · % mieszkańców · 2025 Źródło

Co mówią Odsetek mieszkańców gospodarstw prywatnych, którzy urodzili się za granicą i sami przeprowadzili się do Niemiec (Mikrospis, „Eingewanderte”), niezależnie od paszportu.

Czego nie mówią Badanie na próbie (pierwsze wyniki); osoby mieszkające w zakwaterowaniu zbiorowym nie są uwzględnione.

Ludność

Najnowsze oficjalne szacunki, od największych.

Kraje związkowe Niemiec według liczby ludności
#Kraj związkowyLudnośćUdział w kraju
1Nadrenia Północna-Westfalia17 986 21421,5%
2Bawaria13 245 50315,9%
3Badenia-Wirtembergia11 238 76113,5%
4Dolna Saksonia8 000 8269,6%
5Hesja6 278 5947,5%
6Nadrenia-Palatynat4 123 0224,9%
7Saksonia4 026 5994,8%
8Berlin3 700 5774,4%
9Szlezwik-Holsztyn2 958 5193,5%
10Brandenburgia2 551 8893,1%
11Saksonia-Anhalt2 120 2522,5%
12Turyngia2 078 9462,5%
13Hamburg1 869 4732,2%
14Meklemburgia-Pomorze Przednie1 573 6851,9%
15Kraj Saary1 007 3421,2%
16Brema706 9150,8%
Niemcy83 467 117100%

31 grudnia 2025 · szacunek oficjalny · Destatis – ludność według krajów związkowych (Bevölkerungsfortschreibung, na bazie Zensus 2022)

Największe miasta Niemiec według liczby ludności →

Osoby z Państwa kraju

Proszę wybrać kraj urodzenia (w Niemczech: obywatelstwo), aby zobaczyć, gdzie w Niemczech mieszkają pochodzące z niego osoby – w liczbach bezwzględnych i na 1000 mieszkańców.

Niemcy liczą obywatelstwo, a nie miejsce urodzenia: osoby, które uzyskały obywatelstwo niemieckie, nie są uwzględnione, a dzieci urodzone w Niemczech z zagranicznym paszportem – są. Wartość na 1000 oblicza PassPeers na podstawie liczby z rejestru i ludności według Destatis na 30 listopada 2025.

Wszystkie dane obok siebie

Kliknięcie nagłówka kolumny sortuje listę. Filtr pozwala zawęzić listę – regiony spoza wybranego zakresu bledną także na mapie.

Filtruj regiony
Cudzoziemcy %
Przybyli do Niemiec z zagranicy %
Prawicowe przestępstwa z nienawiści z użyciem przemocy na 100 tys.
Przestępstwa o prawicowej motywacji politycznej na 100 tys.
Przestępstwa odnotowane na 100 tys.
Przestępstwa z użyciem przemocy na 100 tys.

Niemcy: dane według krajów związkowych
Ludność napływowaPrzestępstwa z nienawiściPrzestępstwa odnotowane
Kraj związkowy
Brema23,3%30,9%1,47913 393556,3
Berlin22,5%27,7%2,78213 642536,9
Hamburg19,4%26,8%5,78111 468457,1
Hesja Hesja18,6%24,8%1,0396002259,2
Badenia-Wirtembergia18,2%23,9%0,7284902175,6
Nadrenia Północna-Westfalia Nadrenia Północna-Westfalia15,8%21,9%0,8357524299,2
Bawaria Bawaria15,5%20,4%0,8284371163,5
Nadrenia-Palatynat Rheinland-Pfalz14,0%19,7%1,6355427207,8
Kraj Saary15,3%18,4%3,2586558246,1
Dolna Saksonia Dolna Saksonia11,7%17,2%1,1476329250,4
Szlezwik-Holsztyn10,5%15,2%1,5496046213,9
Saksonia Sachsen8,4%9,3%1,4856656249,6
Turyngia Thüringen8,4%9,0%5,31166912247,5
Brandenburgia7,4%8,6%4,01396513212,9
Saksonia-Anhalt Sachsen-Anhalt7,9%8,6%3,21428090301,7
Meklemburgia-Pomorze Przednie Meklemburgia-Pomorze Przednie6,5%7,4%4,61456603244,2
Niemcy14,9%19,8%1,5516591254,1

Jak czytać te dane

Nie klasyfikujemy regionów jako „przyjaznych” czy „nieprzyjaznych”. Żadna pojedyncza liczba tego nie powie, a dane dla danego obszaru nie opisują ludzi, których się tam spotka. Należy traktować te dane jako jedną z informacji, obok ofert pracy, mieszkań i znajomych na miejscu.

Ludność napływowa

Cudzoziemcy

% mieszkańców · 31 gru 2025 · Źródło

Odsetek mieszkańców nieposiadających obywatelstwa niemieckiego. Wyższy odsetek zwykle oznacza większe społeczności międzynarodowe i więcej usług przyzwyczajonych do mieszkańców z zagranicy.

Naturalizowani Niemcy nie są uwzględniani. Nie mówi to nic o tym, jak życzliwie zostaną Państwo przyjęci.

Przybyli do Niemiec z zagranicy

% mieszkańców · 2025 · Źródło

Odsetek mieszkańców gospodarstw prywatnych, którzy urodzili się za granicą i sami przeprowadzili się do Niemiec (Mikrospis, „Eingewanderte”), niezależnie od paszportu.

Badanie na próbie (pierwsze wyniki); osoby mieszkające w zakwaterowaniu zbiorowym nie są uwzględnione.

Przestępstwa z nienawiści

Prawicowe przestępstwa z nienawiści z użyciem przemocy

na 100 000 mieszkańców · 2025 · wyliczone · Źródło

Przestępstwa z użyciem przemocy, które policja zarejestrowała jako prawicowe o motywacji politycznej i jako przestępstwa z nienawiści, na 100 000 mieszkańców. Obliczone przez PassPeers na podstawie wykazu spraw rządu federalnego (Bundestag document 21/5639) i liczby ludności Destatis na 31 gru 2025.

Tylko przestępstwa zgłoszone policji i w ten sposób sklasyfikowane. Przestępstwa z nienawiści z innych pobudek nie są uwzględnione, wiele zdarzeń nigdy nie jest zgłaszanych, a w małych krajach związkowych wartości mocno wahają się z roku na rok.

Przestępstwa o prawicowej motywacji politycznej

na 100 000 mieszkańców · 2025 · Źródło

Wszystkie przestępstwa zakwalifikowane przez policję jako prawicowe motywowane politycznie, na 100 000 mieszkańców, według danych opublikowanych przez rząd federalny. W 2025 r. do tej kategorii należało 74% przestępstw na tle ksenofobicznym zarejestrowanych w Niemczech (BKA).

Obejmuje przestępstwa propagandowe, uszkodzenia mienia i znieważenia, nie tylko przestępstwa przeciwko osobom. Nie jest to miara tego, jak ludzie w danym kraju związkowym głosują lub myślą.

Przestępstwa odnotowane

Czytać z ostrożnością: Liczba odnotowanych przestępstw zależy od tego, jak często ludzie je zgłaszają i jak policja je rejestruje, a definicje różnią się w poszczególnych krajach. Należy porównywać regiony w obrębie jednego kraju, a nie między krajami.

Przestępstwa odnotowane

na 100 000 mieszkańców · 2025 · Źródło

Wszystkie przestępstwa zarejestrowane przez policję, na 100 000 mieszkańców – wskaźnik częstości BKA (Häufigkeitszahl) z policyjnej statystyki przestępczości (PKS).

Przestępstwa liczone są w miejscu ich popełnienia, dlatego miasta-kraje związkowe z wieloma osobami dojeżdżającymi i odwiedzającymi mają wyższe wskaźniki. Uwzględnione są także czyny takie jak jazda bez biletu, posiadanie narkotyków i naruszenia prawa pobytowego. Brak przestępstw niezgłoszonych.

Przestępstwa z użyciem przemocy

na 100 000 mieszkańców · 2025 · Źródło

Przestępstwa, które PKS klasyfikuje jako przestępczość z użyciem przemocy (Gewaltkriminalität – np. rozbój, ciężkie uszkodzenie ciała, zgwałcenie i zabójstwo), na 100 000 mieszkańców.

Zwykła napaść nie należy do tej grupy. Te same zasady liczenia co powyżej.

Poza domem? Nasza siostrzana aplikacja Stay Safe wykorzystuje w ten sposób oficjalne dane policyjne, obszar po obszarze, w 40 krajach.

Federalny Urząd Kryminalny (BKA) publikuje dane o przestępstwach z nienawiści tylko dla całych Niemiec, dlatego podane tu dane dla krajów związkowych pochodzą z odpowiedzi rządu federalnego na interpelację poselską, która obejmuje wyłącznie przestępstwa o motywacji prawicowej.

PKS publikuje też tabele dla powiatów (Kreis) i miast; ta mapa pokazuje 16 krajów związkowych.

Ścieżki do Niemiec

Inne kraje