Svi odeljci Moj nalog
SR

Regioni / Australija

8 saveznih država i teritorija · zvanični podaci · provereno 20. oktobra 2026

Gde živeti: Australija

Više od četvrtine Australijanaca rođeno je u inostranstvu. Zapadna Australija i Viktorija imaju najveće udele, Tasmanija najmanji.

Uporedite savezne države i teritorije

Izaberite grupu, pa podatak kojim će se obojiti mapa. Tamnije znači veća vrednost – ne bolje ili gore. Pređite mišem, dodirnite ili tasterom Tab dođite do regiona da biste videli sve njegove podatke; izaberite ga za njegovu stranicu.

Čitajte pažljivo: Zabeleženi kriminal zavisi od toga koliko često ljudi prijavljuju i kako ga policija evidentira, a definicije se razlikuju od zemlje do zemlje. Poredite regione unutar jedne zemlje, a ne između zemalja. ABS ne objavljuje jedan ukupan broj zabeleženog kriminala po saveznoj državi, pa umesto toga prikazujemo žrtve napada i počinioce.

Žrtve napada · na 100.000 stanovnika · 2025 Izvor

Šta govori Žrtve napada koje je evidentirala policija, na 100.000 stanovnika (ABS Recorded Crime – Victims).

Šta ne govori Viktorija ne objavljuje podatke o napadima. Prakse evidentiranja razlikuju se među policijama saveznih država, a veliki broj napada, uključujući nasilje u porodici, nikada se ne prijavi.

Broj stanovnika

Najnovije zvanične procene, od najvećih.

Australijske savezne države i teritorije po broju stanovnika
#Savezna država ili teritorijaBroj stanovnikaUdeo u zemlji
1Novi Južni Vels8.670.10531,1%
2Viktorija7.154.22125,6%
3Kvinslend5.739.46120,6%
4Zapadna Australija3.096.22211,1%
5Južna Australija1.916.8366,9%
6Tasmanija580.6912,1%
7Teritorija glavnog grada Australije489.6681,8%
8Severna teritorija268.8991,0%
Australija27.921.150100%

mart 2026. · zvanična procena · ABS – Stanovništvo države, saveznih država i teritorija (procenjeni broj stalnih stanovnika)

Najveći gradovi u Australiji po broju stanovnika →

Ljudi iz vaše zemlje

Izaberite svoju zemlju rođenja da vidite gde u Australiji žive ljudi iz nje – kao broj i na 1.000 stanovnika.

Noć popisa: 10. avgust 2021. ABS General Community Profile navodi oko 50 zemalja rođenja; ostale su grupisane kao „rođeni drugde“ i na ovom nivou nisu objavljene.