Svi odeljci Moj nalog
SR

Regioni / Australija

8 saveznih država i teritorija · zvanični podaci · provereno 20. oktobra 2026

Gde živeti: Australija

Više od četvrtine Australijanaca rođeno je u inostranstvu. Zapadna Australija i Viktorija imaju najveće udele, Tasmanija najmanji.

Uporedite savezne države i teritorije

Izaberite grupu, pa podatak kojim će se obojiti mapa. Tamnije znači veća vrednost – ne bolje ili gore. Pređite mišem, dodirnite ili tasterom Tab dođite do regiona da biste videli sve njegove podatke; izaberite ga za njegovu stranicu.

Rođeni u inostranstvu · % stanovnika · Popis 2021 Izvor

Šta govori Udeo osoba obuhvaćenih popisom koje su rođene izvan Australije.

Šta ne govori Osobe koje nisu navele mesto rođenja ulaze u ukupan broj, ali se ne računaju kao rođene u inostranstvu.

Broj stanovnika

Najnovije zvanične procene, od najvećih.

Australijske savezne države i teritorije po broju stanovnika
#Savezna država ili teritorijaBroj stanovnikaUdeo u zemlji
1Novi Južni Vels8.670.10531,1%
2Viktorija7.154.22125,6%
3Kvinslend5.739.46120,6%
4Zapadna Australija3.096.22211,1%
5Južna Australija1.916.8366,9%
6Tasmanija580.6912,1%
7Teritorija glavnog grada Australije489.6681,8%
8Severna teritorija268.8991,0%
Australija27.921.150100%

mart 2026. · zvanična procena · ABS – Stanovništvo države, saveznih država i teritorija (procenjeni broj stalnih stanovnika)

Najveći gradovi u Australiji po broju stanovnika →

Ljudi iz vaše zemlje

Izaberite svoju zemlju rođenja da vidite gde u Australiji žive ljudi iz nje – kao broj i na 1.000 stanovnika.

Noć popisa: 10. avgust 2021. ABS General Community Profile navodi oko 50 zemalja rođenja; ostale su grupisane kao „rođeni drugde“ i na ovom nivou nisu objavljene.

Svi podaci jedni pored drugih

Izaberite naslov kolone da biste sortirali. Filterom suzite listu – regioni izvan vašeg opsega bledi su i na mapi.

Filtriraj regione
Rođeni u inostranstvu %
Jezik različit od engleskog kod kuće %
Žrtve napada na 100k
Osobe protiv kojih je policija vodila postupak na 100k

Australija: podaci po saveznoj državi ili teritoriji
Imigrantsko stanovništvoEvidentirani kriminal
Savezna država ili teritorija
Zapadna Australija32,2%18,4%1.6291.604
Viktorija30,0%27,6%–961,6
Novi Južni Vels29,3%26,6%916,91.509
Teritorija glavnog grada Australije28,7%24,6%502,6622,1
Južna Australija24,1%17,8%1.2341.641
Kvinslend22,7%13,2%1.0441.569
Severna teritorija21,8%32,4%4.0575.080
Tasmanija15,4%8,7%734,91.564
Australija27,7%22,3%––

Kako čitati ove podatke

Ne rangiramo regione kao „prijateljske" ili „neprijateljske". Nijedan pojedinačni broj ne može to reći, a podaci o nekom području ne opisuju ljude koje ćete sresti. Koristite ove podatke kao jedan od činilaca, pored poslova, stanovanja i ljudi koje tamo poznajete.

Imigrantsko stanovništvo

Rođeni u inostranstvu

% stanovnika · Popis 2021 · Izvor

Udeo osoba obuhvaćenih popisom koje su rođene izvan Australije.

Osobe koje nisu navele mesto rođenja ulaze u ukupan broj, ali se ne računaju kao rođene u inostranstvu.

Jezik različit od engleskog kod kuće

% stanovnika · Popis 2021 · Izvor

Udeo osoba koje kod kuće govore jezik različit od engleskog – znak višejezičnih zajednica.

Obuhvata jezike Aboridžina i stanovnika Torresovog moreuza, što delimično objašnjava visoku vrednost u Severnoj teritoriji.

Evidentirani kriminal

Čitajte pažljivo: Evidentirani kriminal zavisi od toga koliko često ljudi prijavljuju i kako ga policija evidentira, a definicije se razlikuju od zemlje do zemlje. Poredite regione unutar jedne zemlje, a ne među zemljama.

Žrtve napada

na 100.000 stanovnika · 2025 · Izvor

Žrtve napada koje je evidentirala policija, na 100.000 stanovnika (ABS Recorded Crime – Victims).

Viktorija ne objavljuje podatke o napadima. Prakse evidentiranja razlikuju se među policijama saveznih država, a veliki broj napada, uključujući nasilje u porodici, nikada se ne prijavi.

Osobe protiv kojih je policija vodila postupak

na 100.000 stanovnika · 2024–25 · Izvor

Osobe starije od 10 godina (i starije) koje je policija optužila ili protiv kojih je postupila na drugi način, za bilo koje krivično delo, na 100.000 stanovnika starijih od 10 godina.

Broje se počinioci, a ne krivična dela, pa podatak odražava i rad policije, a ne samo kriminal. Pravila o starosnoj granici nedavno su se promenila u Severnoj teritoriji i u ACT-u.

Na putu? Naša sestrinska aplikacija Stay Safe koristi ovakve zvanične policijske podatke, područje po područje, u 40 zemalja.

Australija nema nacionalnu policijsku statistiku zločina iz mržnje koja bi se mogla upoređivati među saveznim državama, pa je ne prikazujemo.

ABS ne objavljuje jedan ukupan broj evidentiranih krivičnih dela po saveznoj državi, pa umesto toga prikazujemo žrtve napada i počinioce.

Putevi do licence u Australiji

Izvori

  1. Australian Bureau of Statistics – Popis 2021, G01 Odabrane karakteristike osoba, savezne države i teritorije (ABS Data API)
  2. ABS – Recorded Crime – Victims, 2025, tabela 10 stope viktimizacije (objavljeno 3. sep 2026)
  3. ABS – Recorded Crime – Offenders, 2024–25, tabela 6 (objavljeno 18. mar 2026)

Obrisi mape: Natural Earth (javno dobro), pojednostavljeno. Provereno 20. oktobra 2026. Podaci označeni kao „izračunato“ predstavljaju jedan zvanični broj podeljen zvaničnim brojem stanovnika; PassPeers ovde ništa ne procenjuje niti ocenjuje.

Ostale zemlje