Svi odeljci Moj nalog
SR

Regioni / Ujedinjeno Kraljevstvo

12 regiona i nacija · zvanični podaci · provereno 20. oktobra 2026

Gde živeti: Ujedinjeno Kraljevstvo

London se izdvaja: oko četiri od deset stanovnika rođeno je u inostranstvu. Devet engleskih regiona, Vels, Škotska i Severna Irska imaju svaki svoju strukturu.

Uporedite regione i nacije

Izaberite grupu, pa podatak kojim će se obojiti mapa. Tamnije znači veća vrednost – ne bolje ili gore. Pređite mišem, dodirnite ili tasterom Tab dođite do regiona da biste videli sve njegove podatke; izaberite ga za njegovu stranicu.

Rođeni izvan UK · % stanovnika · Popis 2021 (Škotska 2022) Izvor

Šta govori Udeo uobičajenih stanovnika rođenih izvan Ujedinjenog Kraljevstva.

Šta ne govori Popis u Škotskoj održan je godinu dana kasnije od ostalih. Ne govori ništa o državljanstvu niti o tome koliko dugo ljudi ovde žive.

Broj stanovnika

Najnovije zvanične procene, od najvećih.

Regioni i zemlje Ujedinjenog Kraljevstva po broju stanovnika
#RegionBroj stanovnikaUdeo u zemlji
1Jugoistočna Engleska9.691.84413,9%
2London9.122.90913,1%
3Severozapadna Engleska7.772.85411,2%
4Istočna Engleska6.613.8019,5%
5Zapadni Midlends6.205.8548,9%
6Jugozapadna Engleska5.906.9978,5%
7Jorkšir i Hamber5.672.1668,2%
8Škotska5.545.5008,0%
9Istočni Midlends5.085.6417,3%
10Vels3.175.1814,6%
11Severoistočna Engleska2.762.7464,0%
12Severna Irska1.928.4462,8%
Ujedinjeno Kraljevstvo69.483.939100%

sredina 2025. · zvanična procena · ONS – Procene broja stanovnika sredinom godine, preko Nomis (NM_31_1)

Najveći gradovi u Ujedinjenom Kraljevstvu po broju stanovnika →

Ljudi iz vaše zemlje

Izaberite svoju zemlju rođenja da biste videli gde u Ujedinjenom Kraljevstvu žive ljudi iz nje – kao broj i na 1.000 stanovnika.

Dan popisa: 21. mart 2021 – pre dolazaka iz Ukrajine 2022. godine i kasnijih viznih puteva. Škotski popis 2022 objavljuje samo 14 grupa zemalja u obliku tabela za preuzimanje, pa je Škotska ostavljena prazna. Nacionalni red obuhvata Englesku i Vels.

Svi podaci jedni pored drugih

Izaberite naslov kolone da biste sortirali. Filterom suzite listu – regioni izvan vašeg opsega bledi su i na mapi.

Filtriraj regione
Rođeni izvan UK %
Zločini iz mržnje koje je evidentirala policija na 100k
Zločini iz mržnje na rasnoj osnovi na 100k
Evidentirani kriminal (bez prevara) na 100k
Nasilje nad osobom na 100k

Ujedinjeno Kraljevstvo: podaci po regionima
Imigrantsko stanovništvoZločin iz mržnjeEvidentirani kriminal
Region
London40,6%253,9194,810.1842.755
Jugoistočna Engleska15,8%206,2142,77.0482.741
Zapadni Midlends15,2%221,7173,48.2243.335
Istočna Engleska14,9%1571206.8442.740
Istočni Midlends13,7%1801397.6612.970
Severozapadna Engleska11,7%295,6217,98.9413.721
Jorkšir i Hamber11,4%286,7207,49.6063.902
Jugozapadna Engleska10,2%208141,57.3493.075
Škotska10,2%––––
Severna Irska8,7%––––
Vels6,9%193,9129,17.9133.283
Severoistočna Engleska6,8%236,4180,89.7803.575
Ujedinjeno Kraljevstvo (zločini iz mržnje i evidentirani kriminal: Engleska i Vels)–236,81748.4703.175

Kako čitati ove podatke

Ne rangiramo regione kao „prijateljske" ili „neprijateljske". Nijedan pojedinačni broj ne može to reći, a podaci o nekom području ne opisuju ljude koje ćete sresti. Koristite ove podatke kao jedan od činilaca, pored poslova, stanovanja i ljudi koje tamo poznajete.

Imigrantsko stanovništvo

Rođeni izvan UK

% stanovnika · Popis 2021 (Škotska 2022) · Izvor

Udeo uobičajenih stanovnika rođenih izvan Ujedinjenog Kraljevstva.

Popis u Škotskoj održan je godinu dana kasnije od ostalih. Ne govori ništa o državljanstvu niti o tome koliko dugo ljudi ovde žive.

Zločin iz mržnje

Zločini iz mržnje koje je evidentirala policija

na 100.000 stanovnika · apr 2025 – mar 2026 · izračunato · Izvor

Zločini iz mržnje koje je evidentirala policija u Engleskoj i Velsu, na 100.000 stanovnika. PassPeers izračunava iz brojeva Home Office i procene ONS broja stanovnika sredinom 2025. godine.

Evidentirani kriminal zavisi od toga koliko spremno ljudi prijavljuju i kako ga policija evidentira, što se razlikuje među policijskim snagama. Škotska i Severna Irska primenjuju drugačije zakone i nisu uporedive, pa su ostavljene prazne.

Zločini iz mržnje na rasnoj osnovi

na 100.000 stanovnika · apr 2025 – mar 2026 · izračunato · Izvor

Zločini iz mržnje s rasom kao motivom, na 100.000 stanovnika (Engleska i Vels).

Jedno krivično delo može imati više motiva. Ista ograničenja prijavljivanja kao gore.

Evidentirani kriminal

Čitajte pažljivo: Evidentirani kriminal zavisi od toga koliko često ljudi prijavljuju i kako ga policija evidentira, a definicije se razlikuju od zemlje do zemlje. Poredite regione unutar jedne zemlje, a ne među zemljama.

Evidentirani kriminal (bez prevara)

na 100.000 stanovnika · apr 2025 – mar 2026 · Izvor

Sva krivična dela koja je evidentirala policija u Engleskoj i Velsu, osim prevara i zloupotrebe računara, na 100.000 stanovnika. ONS objavljuje stopu na 1.000; mi je prikazujemo na 100.000.

Krivična dela se broje tamo gde se dogode, pa londonski podatak obuhvata i dela usmerena na dnevne migrante i posetioce. Škotska i Severna Irska broje kriminal po drugačijim pravilima: njihovi podaci nalaze se na njihovim stranicama, a ne na ovoj skali.

Nasilje nad osobom

na 100.000 stanovnika · apr 2025 – mar 2026 · Izvor

Nasilje s povredom i bez povrede, proganjanje i uznemiravanje, i ubistvo, na 100.000 stanovnika (Engleska i Vels).

Najveći deo čini nasilje bez povrede ili uznemiravanje. Ista ograničenja brojanja kao gore.

Na putu? Naša sestrinska aplikacija Stay Safe koristi ovakve zvanične policijske podatke, područje po područje, u 40 zemalja.

Škotska i Severna Irska objavljuju sopstvenu statistiku zločina iz mržnje po drugačijim zakonima (Scottish Government; PSNI). Ne mogu se porediti s Engleskom i Velsom, pa ih povezujemo umesto da ih prikazujemo na mapi.

Škotska i Severna Irska evidentiraju kriminal po sopstvenim pravilima, pa su njihovi podaci o kriminalu navedeni na njihovim stranicama i izostavljeni sa skale boja za Englesku i Vels.

Zvanična pomoć za novopridošle

Putevi do licence u Ujedinjenom Kraljevstvu

Ostale zemlje