Svi odeljci Moj nalog
SR

Regioni / Kanada

13 provincija i teritorija · zvanični podaci · provereno 20. oktobra 2026

Gde živeti: Kanada

Skoro četvrtina stanovnika Kanade su imigranti. Ontario i Britanska Kolumbija imaju najveće udele, a atlantske provincije i Nunavut najmanje.

Uporedite provincije i teritorije

Izaberite grupu, pa podatak kojim će se obojiti mapa. Tamnije znači veća vrednost – ne bolje ili gore. Pređite mišem, dodirnite ili tasterom Tab dođite do regiona da biste videli sve njegove podatke; izaberite ga za njegovu stranicu.

Čitajte pažljivo: Evidentirani kriminal zavisi od toga koliko često ljudi prijavljuju i kako ga policija evidentira, a definicije se razlikuju od zemlje do zemlje. Poredite regione unutar jedne zemlje, a ne među zemljama.

Zločini iz mržnje prijavljeni policiji · na 100.000 stanovnika · 2025 · izračunato Izvor

Šta govori Zločini iz mržnje koje je prijavila policija, na 100.000 stanovnika. PassPeers izračunava iz brojeva Statistics Canada i broja stanovnika na dan 1. jul 2025.

Šta ne govori Statistics Canada grupiše četiri atlantske provincije i tri teritorije, pa one dele jedan podatak. Praksa prijavljivanja se razlikuje; na primer, nova jedinica za zločine iz mržnje u Halifaxu povećala je brojeve u Novoj Škotskoj.

Broj stanovnika

Najnovije zvanične procene, od najvećih.

Kanadske provincije i teritorije po broju stanovnika
#Provincija ili teritorijaBroj stanovnikaUdeo u zemlji
1Ontario16.262.12138,9%
2Kvebek9.067.11421,7%
3Britanska Kolumbija5.710.59813,7%
4Alberta5.101.05012,2%
5Manitoba1.517.3793,6%
6Saskačevan1.278.4023,1%
7Nova Škotska1.103.4192,6%
8Nju Brunsvik883.5222,1%
9Njufaundlend i Labrador552.4621,3%
10Ostrvo princa Edvarda182.9890,4%
11Jukon50.3560,1%
12Severozapadne teritorije45.9040,1%
13Nunavut43.0910,1%
Kanada41.798.407100%

1. jul 2026. · zvanična procena · Statistics Canada – Tabela 17-10-0009-01 Procene broja stanovnika, tromesečne

Najveći gradovi u Kanadi po broju stanovnika →

Ljudi iz vaše zemlje

Izaberite svoju zemlju rođenja da biste videli gde u Kanadi žive ljudi iz nje – kao broj i na 1.000 stanovnika.

Dan popisa: 11. maj 2021. Statistics Canada nasumično zaokružuje popisne brojeve na umnožak broja 5.

Svi podaci jedni pored drugih

Izaberite naslov kolone da biste sortirali. Filterom suzite listu – regioni izvan vašeg opsega bledi su i na mapi.

Filtriraj regione
Imigranti %
Doselili 2016–2021 %
Zločini iz mržnje prijavljeni policiji na 100k
Zločini iz mržnje usmereni na rasu ili etničko poreklo na 100k
Stopa kriminala prijavljenog policiji na 100k
Stopa nasilnog kriminala na 100k
Indeks težine kriminala indeks
Indeks težine nasilnog kriminala indeks

Kanada: podaci po provinciji ili teritoriji
Imigrantsko stanovništvoZločin iz mržnjeEvidentirani kriminal
Provincija ili teritorija
Britanska Kolumbija29,0%4,0%15,49,36.9431.53192,498,0
Ontario30,0%4,2%13,16,64.2971.07857,274,9
Njufaundlend i Labrador2,8%0,9%11,9*6,4*7.2221.83988,7100,2
Ostrvo princa Edvarda7,8%3,2%11,9*6,4*5.4921.47768,471,6
Nova Škotska7,5%2,2%11,9*6,4*6.1471.56273,089,8
Nju Brunsvik5,8%2,1%11,9*6,4*6.2001.81690,4108,6
Jukon13,6%2,8%10,9*8,0*19.2344.557195,4236,0
Severozapadne teritorije10,3%2,0%10,9*8,0*49.53711.630485,9556,3
Nunavut3,2%0,7%10,9*8,0*57.61714.702461,2719,0
Manitoba19,7%4,5%10,35,19.8122.341130,0194,6
Alberta23,2%4,6%8,13,57.3901.54190,6102,0
Saskačevan12,5%3,9%8,04,311.9382.582146,6194,3
Kvebek14,6%2,4%7,73,33.6731.47261,698,0
Kanada23,0%3,7%11,35,75.5851.44375,097,2

* Statistics Canada ovaj podatak objavljuje samo za četiri atlantske provincije zajedno i za tri teritorije zajedno.

Kako čitati ove podatke

Ne rangiramo regione kao „prijateljske" ili „neprijateljske". Nijedan pojedinačni broj ne može to reći, a podaci o nekom području ne opisuju ljude koje ćete sresti. Koristite ove podatke kao jedan od činilaca, pored poslova, stanovanja i ljudi koje tamo poznajete.

Imigrantsko stanovništvo

Imigranti

% stanovnika · Popis 2021 · Izvor

Udeo stanovnika privatnih domaćinstava koji jesu ili su ikada bili primljeni imigranti (landed immigrants) ili stalni stanovnici.

Privremeni stanovnici (radne ili studentske dozvole) ne računaju se kao imigranti.

Doselili 2016–2021

% stanovnika · Popis 2021 · Izvor

Udeo stanovnika koji su se doselili u pet godina pre popisa – gde su se novopridošli nedavno nastanili.

Već je star pet godina; popis 2026 će ga ažurirati.

Zločin iz mržnje

Zločini iz mržnje prijavljeni policiji

na 100.000 stanovnika · 2025 · izračunato · Izvor

Zločini iz mržnje koje je prijavila policija, na 100.000 stanovnika. PassPeers izračunava iz brojeva Statistics Canada i broja stanovnika na dan 1. jul 2025.

Statistics Canada grupiše četiri atlantske provincije i tri teritorije, pa one dele jedan podatak. Praksa prijavljivanja se razlikuje; na primer, nova jedinica za zločine iz mržnje u Halifaxu povećala je brojeve u Novoj Škotskoj.

Zločini iz mržnje usmereni na rasu ili etničko poreklo

na 100.000 stanovnika · 2025 · izračunato · Izvor

Zločini iz mržnje motivisani rasom ili etničkim poreklom koje je prijavila policija, na 100.000 stanovnika.

Isto grupisanje i ista ograničenja prijavljivanja kao gore.

Evidentirani kriminal

Čitajte pažljivo: Evidentirani kriminal zavisi od toga koliko često ljudi prijavljuju i kako ga policija evidentira, a definicije se razlikuju od zemlje do zemlje. Poredite regione unutar jedne zemlje, a ne među zemljama.

Stopa kriminala prijavljenog policiji

na 100.000 stanovnika · 2025 · Izvor

Sva kršenja Krivičnog zakonika (Criminal Code) koja je prijavila policija, bez saobraćajnih prekršaja, na 100.000 stanovnika.

Teritorije imaju malo stanovnika i mnogo veće stope, pa se nalaze na vrhu skale.

Stopa nasilnog kriminala

na 100.000 stanovnika · 2025 · Izvor

Nasilna kršenja Krivičnog zakonika (Criminal Code) koja je prijavila policija, na 100.000 stanovnika.

Obuhvata pretnje i uznemiravanje, kao i napad. Ista ograničenja kao gore.

Indeks težine kriminala

indeks, Kanada 2006 = 100 · 2025 · Izvor

Mera Statistics Canada koja pokazuje koliko je kriminala prijavljeno policiji i koliko je ozbiljan: teža krivična dela imaju veću težinu. Kanada u 2006 = 100.

Indeks, a ne broj krivičnih dela.

Indeks težine nasilnog kriminala

indeks, Kanada 2006 = 100 · 2025 · Izvor

Isti indeks, ali samo za nasilni kriminal. Kanada u 2006 = 100.

Indeks, a ne broj krivičnih dela.

Na putu? Naša sestrinska aplikacija Stay Safe koristi ovakve zvanične policijske podatke, područje po područje, u 40 zemalja.

Putevi do licence u Kanadi

Ostale zemlje