Svi odeljci Moj nalog
SR

Regioni / Nemačka / Brandenburg

Savezna zemlja Nemačke · provereno 20. oktobra 2026

Život: Brandenburg

Zvanični podaci za Brandenburg, naspram cele Nemačke i ostalih 15 saveznih zemalja.

Broj stanovnika 2.551.889 31. decembar 2025. · zvanična procena · Izvor

Imigrantsko stanovništvo

Strani državljani

7,4%

stanovnika · 188.347 osoba

Nemačka: 14,9% · 15. najviša od 16

31. dec 2025 · Izvor

Šta ovo govori, a šta ne

Udeo stanovnika koji nemaju nemačko državljanstvo. Veći udeo obično znači veće međunarodne zajednice i više usluga prilagođenih stranim stanovnicima.

Naturalizovani Nemci se ne računaju. Podatak ništa ne govori o tome koliko ćete se osećati dobrodošlo.

Doseljeni u Nemačku iz inostranstva

8,6%

stanovnika

Nemačka: 19,8% · 14. najviša od 16

2025 · Izvor

Šta ovo govori, a šta ne

Udeo stanovnika privatnih domaćinstava koji su rođeni u inostranstvu i sami su se doselili u Nemačku (Mikropopis, „Eingewanderte“), bez obzira na pasoš.

Anketa na uzorku (prvi rezultati); osobe u zajedničkom smeštaju nisu uključene.

Zločin iz mržnje

Čitajte pažljivo: Evidentirani kriminal zavisi od toga koliko često ljudi prijavljuju i kako ga policija evidentira, a definicije se razlikuju od zemlje do zemlje. Poredite regione unutar jedne zemlje, a ne među zemljama.

Nasilni zločini iz mržnje desnog spektra

4,0

na 100.000 stanovnika · 101 evidentirano

Nemačka: 1,5 · 4. najviša od 16

2025 · izračunato · Izvor

Šta ovo govori, a šta ne

Nasilna dela koja je policija evidentirala kao politički motivisana desničarskim stavovima i kao zločine iz mržnje, na 100.000 stanovnika. PassPeers izračunava iz spiska slučajeva Savezne vlade (dokument Bundestaga 21/5639) i broja stanovnika prema Destatisu na dan 31. dec 2025.

Samo krivična dela prijavljena policiji i tako klasifikovana. Zločini iz mržnje iz drugih motiva nisu uključeni, mnogi incidenti se nikada ne prijave, a male savezne zemlje se iz godine u godinu jako menjaju.

Politički motivisana krivična dela desnog spektra

139

na 100.000 stanovnika

Nemačka: 51 · 3. najviša od 16

2025 · Izvor

Šta ovo govori, a šta ne

Sva dela koja je policija ocenila kao politički motivisana desničarskim stavovima, na 100.000 stanovnika, kako ih objavljuje Savezna vlada. U 2025. godini 74% ksenofobnih krivičnih dela evidentiranih u Nemačkoj spadalo je u ovu kategoriju (BKA).

Obuhvata dela propagande, štetu i uvrede, a ne samo dela protiv ljudi. To nije mera toga kako ljudi u nekoj saveznoj zemlji glasaju ili razmišljaju.

Evidentirani kriminal

Čitajte pažljivo: Evidentirani kriminal zavisi od toga koliko često ljudi prijavljuju i kako ga policija evidentira, a definicije se razlikuju od zemlje do zemlje. Poredite regione unutar jedne zemlje, a ne među zemljama.

Evidentirani kriminal

6.513

na 100.000 stanovnika · 166.508 evidentirano

Nemačka: 6.591 · 10. najviša od 16

2025 · Izvor

Šta ovo govori, a šta ne

Sva krivična dela koja je evidentirala policija, na 100.000 stanovnika – BKA-ov pokazatelj učestalosti (Häufigkeitszahl) iz Policijske kriminalne statistike (PKS).

Krivična dela se broje tamo gde se dogode, pa gradovi-države s mnogo dnevnih migranata i posetilaca pokazuju više stope. Obuhvata dela poput vožnje bez karte, posedovanja droge i kršenja propisa o boravku. Neprijavljeni kriminal nije obuhvaćen.

Nasilni kriminal

212,9

na 100.000 stanovnika · 5.443 evidentirano

Nemačka: 254,1 · 13. najviša od 16

2025 · Izvor

Šta ovo govori, a šta ne

Dela koja PKS grupiše kao nasilni kriminal (Gewaltkriminalität – na primer razbojništvo, teška telesna povreda, silovanje i ubistvo), na 100.000 stanovnika.

Laka telesna povreda nije deo ove grupe. Ista pravila brojanja kao gore.

Na putu? Naša sestrinska aplikacija Stay Safe koristi ovakve zvanične policijske podatke, područje po područje, u 40 zemalja.

Savezna kriminalistička policija (BKA) objavljuje zločine iz mržnje samo za Nemačku u celini, pa podaci po saveznim zemljama ovde potiču iz odgovora Savezne vlade na poslaničko pitanje, koji obuhvata samo kriminal motivisan desničarskim stavovima.

PKS objavljuje i tabele po okruzima (Kreis) i gradovima; ova mapa prikazuje 16 saveznih zemalja.

Ne rangiramo regione kao „prijateljske" ili „neprijateljske". Nijedan pojedinačni broj ne može to reći, a podaci o nekom području ne opisuju ljude koje ćete sresti. Koristite ove podatke kao jedan od činilaca, pored poslova, stanovanja i ljudi koje tamo poznajete.

Najveći gradovi

Svi gradovi u Nemačkoj po broju stanovnika →

Ljudi iz vaše zemlje – Brandenburg

Najzastupljeniji ovde među 37 zemalja koje navodimo (prema državljanstvu):

  1. Ukrajina 35.490
  2. Poljska 29.495
  3. Sirija 19.435
  4. Avganistan 13.675
  5. Rusija 11.505
  6. Rumunija 8.980
  7. Turska 6.900
  8. Indija 5.740

Nemačka broji državljanstvo, a ne mesto rođenja: osobe koje su postale nemački državljani nisu uključene, a deca rođena u Nemačkoj sa stranim pasošem jesu. Vrednost na 1.000 izračunava PassPeers iz broja iz registra i broja stanovnika prema Destatisu na dan 30. nov 2025. Pogledajte sve savezne zemlje na mapi →

Pobliže: evidentirani kriminal po područjima

Čitajte pažljivo: Evidentirani kriminal zavisi od toga koliko često ljudi prijavljuju i kako ga policija evidentira, a definicije se razlikuju od zemlje do zemlje. Poredite regione unutar jedne zemlje, a ne među zemljama. Mala područja s malo stanovnika mogu pokazivati veoma visoke stope zbog nekoliko slučajeva.

Evidentirani kriminal po okruzima – Brandenburg

18 okruga · 1. jan – 31. dec 2025 · Izvor

Stope na 100.000 stanovnika (Häufigkeitszahl) onako kako ih objavljuje BKA. Gradovi su zasebni okruzi, pa se ističu u odnosu na okolne ruralne okruge: krivična dela se broje tamo gde se dogode, uključujući ona usmerena na dnevne migrante i posetioce.

Svih 18 okruga u tabeli
Evidentirani kriminal po okruzima – Brandenburg
Okruzi
Frankfurt (Oder) grad14.3038.168376,5215
Dahme-Spreewald okrug10.76919.254154,4276
Cottbus grad9.8799.397440,5419
Brandenburg an der Havel grad8.0395.958313232
Ostprignitz-Ruppin okrug7.2687.206249,1247
Spree-Neiße okrug7.1827.874169,7186
Potsdam grad6.85912.672240,3444
Prignitz okrug6.4784.897272,5206
Uckermark okrug6.4297.550281,9331
Oder-Spree okrug6.16111.079244,7440
Märkisch-Oderland okrug5.49910.878195,6387
Oberhavel okrug5.38811.730169,5369
Teltow-Fläming okrug5.3779.555189,7337
Oberspreewald-Lausitz okrug5.2265.633171,6185
Barnim okrug5.18010.057208,1404
Havelland okrug4.9258.413179,7307
Elbe-Elster okrug4.6964.600167,4164
Potsdam-Mittelmark okrug4.57510.123129,7287

Mali brojevi ispod svake stope: broj evidentiranih slučajeva.

Obrisi okruga © GeoBasis-DE / BKG, Datenlizenz Deutschland – Namensnennung 2.0 (preko opendatasoft georef-germany-kreis), pojednostavljeno.

Uporedite Brandenburg sa drugom saveznom zemljom

Brandenburg naspram Nemačke
PodatakBrandenburgNemačka
Imigrantsko stanovništvo
Strani državljani% stanovnika · 31. dec 20257,4%14,9%
Doseljeni u Nemačku iz inostranstva% stanovnika · 20258,6%19,8%
Zločin iz mržnje
Nasilni zločini iz mržnje desnog spektrana 100.000 stanovnika · 20254,01,5
Politički motivisana krivična dela desnog spektrana 100.000 stanovnika · 202513951
Evidentirani kriminal
Evidentirani kriminalna 100.000 stanovnika · 20256.5136.591
Nasilni kriminalna 100.000 stanovnika · 2025212,9254,1

Razlike između dva regiona nisu presuda ni za jedan od njih. Pročitajte napomene uz svaki podatak iznad.

Ostale savezne zemlje

Uporedite sve savezne zemlje na mapi →

Putevi do licence u Nemačkoj