Svi odeljci Moj nalog
SR

Regioni / Nemačka / Berlin

Savezna zemlja Nemačke · provereno 20. oktobra 2026

Život: Berlin

Zvanični podaci za Berlin, naspram cele Nemačke i ostalih 15 saveznih zemalja.

Broj stanovnika 3.700.577 31. decembar 2025. · zvanična procena · Izvor

Imigrantsko stanovništvo

Strani državljani

22,5%

stanovnika · 833.213 osoba

Nemačka: 14,9% · 2. najviša od 16

31. dec 2025 · Izvor

Šta ovo govori, a šta ne

Udeo stanovnika koji nemaju nemačko državljanstvo. Veći udeo obično znači veće međunarodne zajednice i više usluga prilagođenih stranim stanovnicima.

Naturalizovani Nemci se ne računaju. Podatak ništa ne govori o tome koliko ćete se osećati dobrodošlo.

Doseljeni u Nemačku iz inostranstva

27,7%

stanovnika

Nemačka: 19,8% · 2. najviša od 16

2025 · Izvor

Šta ovo govori, a šta ne

Udeo stanovnika privatnih domaćinstava koji su rođeni u inostranstvu i sami su se doselili u Nemačku (Mikropopis, „Eingewanderte“), bez obzira na pasoš.

Anketa na uzorku (prvi rezultati); osobe u zajedničkom smeštaju nisu uključene.

Zločin iz mržnje

Čitajte pažljivo: Evidentirani kriminal zavisi od toga koliko često ljudi prijavljuju i kako ga policija evidentira, a definicije se razlikuju od zemlje do zemlje. Poredite regione unutar jedne zemlje, a ne među zemljama.

Nasilni zločini iz mržnje desnog spektra

2,7

na 100.000 stanovnika · 99 evidentirano

Nemačka: 1,5 · 7. najviša od 16

2025 · izračunato · Izvor

Šta ovo govori, a šta ne

Nasilna dela koja je policija evidentirala kao politički motivisana desničarskim stavovima i kao zločine iz mržnje, na 100.000 stanovnika. PassPeers izračunava iz spiska slučajeva Savezne vlade (dokument Bundestaga 21/5639) i broja stanovnika prema Destatisu na dan 31. dec 2025.

Samo krivična dela prijavljena policiji i tako klasifikovana. Zločini iz mržnje iz drugih motiva nisu uključeni, mnogi incidenti se nikada ne prijave, a male savezne zemlje se iz godine u godinu jako menjaju.

Politički motivisana krivična dela desnog spektra

82

na 100.000 stanovnika

Nemačka: 51 · 6. najviša od 16

2025 · Izvor

Šta ovo govori, a šta ne

Sva dela koja je policija ocenila kao politički motivisana desničarskim stavovima, na 100.000 stanovnika, kako ih objavljuje Savezna vlada. U 2025. godini 74% ksenofobnih krivičnih dela evidentiranih u Nemačkoj spadalo je u ovu kategoriju (BKA).

Obuhvata dela propagande, štetu i uvrede, a ne samo dela protiv ljudi. To nije mera toga kako ljudi u nekoj saveznoj zemlji glasaju ili razmišljaju.

Evidentirani kriminal

Čitajte pažljivo: Evidentirani kriminal zavisi od toga koliko često ljudi prijavljuju i kako ga policija evidentira, a definicije se razlikuju od zemlje do zemlje. Poredite regione unutar jedne zemlje, a ne među zemljama.

Evidentirani kriminal

13.642

na 100.000 stanovnika · 502.742 evidentirano

Nemačka: 6.591 · 1. najviša od 16

2025 · Izvor

Šta ovo govori, a šta ne

Sva krivična dela koja je evidentirala policija, na 100.000 stanovnika – BKA-ov pokazatelj učestalosti (Häufigkeitszahl) iz Policijske kriminalne statistike (PKS).

Krivična dela se broje tamo gde se dogode, pa gradovi-države s mnogo dnevnih migranata i posetilaca pokazuju više stope. Obuhvata dela poput vožnje bez karte, posedovanja droge i kršenja propisa o boravku. Neprijavljeni kriminal nije obuhvaćen.

Nasilni kriminal

536,9

na 100.000 stanovnika · 19.787 evidentirano

Nemačka: 254,1 · 2. najviša od 16

2025 · Izvor

Šta ovo govori, a šta ne

Dela koja PKS grupiše kao nasilni kriminal (Gewaltkriminalität – na primer razbojništvo, teška telesna povreda, silovanje i ubistvo), na 100.000 stanovnika.

Laka telesna povreda nije deo ove grupe. Ista pravila brojanja kao gore.

Na putu? Naša sestrinska aplikacija Stay Safe koristi ovakve zvanične policijske podatke, područje po područje, u 40 zemalja.

Savezna kriminalistička policija (BKA) objavljuje zločine iz mržnje samo za Nemačku u celini, pa podaci po saveznim zemljama ovde potiču iz odgovora Savezne vlade na poslaničko pitanje, koji obuhvata samo kriminal motivisan desničarskim stavovima.

PKS objavljuje i tabele po okruzima (Kreis) i gradovima; ova mapa prikazuje 16 saveznih zemalja.

Ne rangiramo regione kao „prijateljske" ili „neprijateljske". Nijedan pojedinačni broj ne može to reći, a podaci o nekom području ne opisuju ljude koje ćete sresti. Koristite ove podatke kao jedan od činilaca, pored poslova, stanovanja i ljudi koje tamo poznajete.

Najveći gradovi

Svi gradovi u Nemačkoj po broju stanovnika →

Ljudi iz vaše zemlje – Berlin

Najzastupljeniji ovde među 37 zemalja koje navodimo (prema državljanstvu):

  1. Turska 112.480
  2. Ukrajina 81.000
  3. Poljska 60.915
  4. Sirija 41.455
  5. Indija 39.865
  6. Rusija 35.165
  7. Vijetnam 32.010
  8. Rumunija 28.625

Nemačka broji državljanstvo, a ne mesto rođenja: osobe koje su postale nemački državljani nisu uključene, a deca rođena u Nemačkoj sa stranim pasošem jesu. Vrednost na 1.000 izračunava PassPeers iz broja iz registra i broja stanovnika prema Destatisu na dan 30. nov 2025. Pogledajte sve savezne zemlje na mapi →

Pobliže: evidentirani kriminal po područjima

Čitajte pažljivo: Evidentirani kriminal zavisi od toga koliko često ljudi prijavljuju i kako ga policija evidentira, a definicije se razlikuju od zemlje do zemlje. Poredite regione unutar jedne zemlje, a ne među zemljama. Mala područja s malo stanovnika mogu pokazivati veoma visoke stope zbog nekoliko slučajeva.

Evidentirani kriminal po delovima okruga – Berlin

143 delova okruga · 1. jan – 31. dec 2025 · Izvor

Stope na 100.000 stanovnika onako kako ih objavljuje berlinska policija. Centralna područja s malo stanovnika i mnogo posetilaca – vladina četvrt, Alexanderplatz – zbog toga dostižu veoma visoke stope.

Svih 143 delova okruga u tabeli
Evidentirani kriminal po delovima okruga – Berlin
Delovi okruga
Regierungsviertel46.1796.3264.059556
Tiergarten Süd31.9605.1982.632428
Alexanderplatz28.81717.9723.1751.980
Lietzenburger Straße27.13210.9932.6241.063
Nördliche Luisenstadt26.5405.1493.505680
Karl-Marx-Allee Süd25.0156.8853.571983
Schöneberg Nordwest24.1876.3712.437642
Südliche Luisenstadt23.9376.2722.389626
Moabit Ost22.92410.0282.270993
Neuköllner Mitte/Zentrum20.8257.8441.880708
Südliche Friedrichstadt20.8198.5272.429995
Frankfurter Allee Süd18.5481.9521.568165
Reuterstraße18.0526.8071.933729
Schöneberg Südost16.2255.1491.402445
Köllnische Heide15.9392.4031.711258
Wedding Zentrum15.8608.9601.8991.073
Osloer Straße15.8436.1371.952756
Alt-Lichtenberg15.8425.4871.522527
Brunnenstraße Nord15.6406.2781.981795
Frankfurter Allee Süd FK15.5538.8521.9981.137
Wilhelmstadt15.5315.7671.753651
Alt-Treptow15.3492.0651.397188
Charlottenburg Nord14.9692.9341.663326
Tempelhofer Vorstadt14.9119.5671.6661.069
Tempelhof Nord14.8682.8361.515289
Otto-Suhr-Allee/Kantstraße13.9027.0711.494760
West 5 - Tegel13.8981.5831.378157
Tempelhof Südost13.8042.1211.497230
Parkviertel13.7926.4191.403653
Prenzlauer Berg Ost13.7874.1291.266379
Schöneberg Nordost13.6773.2991.020246
Schillerpromenade13.5904.4921.398462
Schloßstraße13.1092.8941.019225
Spandau Mitte13.0995.4281.972817
Niederschöneweide12.9191.9231.673249
Dammvorstadt12.6341.5791.704213
Moabit West12.6115.8981.219570
Mierendorffplatz12.5912.0272.056331
Ost 2 - Alt-Reinickendorf12.3523.4981.102312
Halensee12.3333.4751.008284
Rixdorf12.3214.8151.405549
Buckow Nord12.3051.2001.097107
Siemensstadt12.1711.6561.073146
Rummelsburger Bucht11.984592809,740
Nord 2 - Waidmannslust/Wittenau/Lübars11.8393.8071.172377
Prenzlauer Berg Südwest11.4483.1301.503411
Westend11.3343.156883,5246
West 1 - Tegel-Süd/Flughafensee11.2272.2321.424283
Buch11.1241.9771.491265
Britz11.0352.5651.317306
Alt-Hohenschönhausen Nord10.9171.8661.457249
Tempelhof Südwest10.6093.4541.041339
Brunnenstraße Süd10.5083.430925,2302
Prenzlauer Berg Nordwest10.3992.9121.278358
Britz Nord10.3422.1981.266269
West 4 - Auguste-Viktoria-Allee10.3182.9201.477418
Marzahn Mitte10.2865.3751.290674
Haselhorst10.2742.0531.096219
Gropiusstadt West10.1982.0631.266256
Frankfurter Allee Nord10.0563.1301.067332
Volkspark Wilmersdorf9.9664.942929,6461
Ost 1 - Reginhardstraße9.8842.8381.330382
Plänterwald9.8531.164846,5100
Heerstraße9.8291.2961.661219
Karl-Marx-Allee Nord9.7932.564958,7251
Marzahn Süd9.7444.1471.151490
Schloss Charlottenburg9.5184.091937,6403
Helmholtzplatz9.3862.140864197
Grunewald9.3381.848833,7165
Neu-Hohenschönhausen Süd9.3352.6281.414398
Prenzlauer Berg Nord9.3312.619744,6209
Hellersdorf Nord9.1424.0491.560691
Oberschöneweide9.1422.3431.178302
Schöneberg Südwest9.0891.9341.090232
Marzahn Nord9.0262.2721.553391
Neu-Lichtenberg9.0153.2431.054379
Rollbergesiedlung8.9578741.517148
Adlershof8.8662.0091.081245
Weißensee Ost8.7501.405946,6152
Friedrichsfelde Nord8.7311.447826,6137
Gropiusstadt Ost8.5051.6011.291243
Baumschulenweg8.4371.646861,1168
Blankenburg/Heinersdorf/Märchenland8.2881.494898,7162
Köllnische Vorstadt/Spindlersfeld8.1421.0651.055138
Mariendorf Süd8.0511.705873,5185
Alt-Hohenschönhausen Süd7.9802.884954,6345
Fennpfuhl7.9782.751762,7263
Altstadt Köpenick7.9145871.510112
Heerstraße7.8982.4521.391432
Friedrichsfelde Süd7.8922.234904,3256
Biesdorf7.8292.425681,2211
Zehlendorf Südwest7.7932.065671,7178
Bohnsdorf7.7901.2171.050164
Neu-Hohenschönhausen Nord7.6702.4081.382434
Hellersdorf Ost7.5381.7831.197283
Friedenau Ost7.5321.610828,1177
Pankow Zentrum7.4972.959848,8335
Weißensee7.4123.097746,7312
Hellersdorf Süd7.2981.9251.088287
MV Nord7.1151.9551.205331
Brunsbütteler Damm7.0981.689983,4234
Prenzlauer Berg Süd7.0232.360565,4190
Mariendorf Nord7.0062.305690227
Schmargendorf6.9362.372640,3219
Marienfelde Süd6.886986970,7139
Zehlendorf Nord6.8732.932478,2204
Grünau6.744573706,160
Rudow6.5932.914864,2382
Pankow Süd6.5802.449811,4302
Johannisthal6.4301.427802,1178
Friedrichshagen6.4051.213702,3133
Allende-Viertel6.2997621.124136
West 3 - Borsigwalde/Freie Scholle6.2921.049713,8119
Hakenfelde6.2901.871756,4225
Ostpreußendamm6.2492.240677,9243
Teltower Damm6.2282.136568,6195
Falkenhagener Feld6.2252.681977,5421
Altglienicke6.0811.926877,7278
Marienfelde Nord5.9901.075757,7136
Friedenau West5.8121.526540,8142
Malchow5.780377628,541
Lankwitz5.7132.551833,1372
Drakestraße5.5762.752508,6251
Schönholz/Wilhelmsruh/Rosenthal5.5431.051617117
Rahnsdorf5.394608629,971
Buckow5.2831.594649,6196
Kaulsdorf5.2571.036558,1110
MV Süd5.239720793,2109
Blankenfelde/Niederschönhausen5.2371.573482,8145
Lichtenrade Süd5.1991.639691,5218
Karlshorst5.1541.649503,3161
Lichtenrade Nord4.682995597,6127
Albrechtstraße4.6672.519428231
Nord 1 - Frohnau/Hermsdorf4.4951.474460,5151
Gatow/Kladow4.422889492,499
Buchholz4.310812546,7103
Köpenick Nord4.262575400,254
Mahlsdorf4.1601.265345,3105
Köpenick Süd4.067535494,165
West 2 - Heiligensee/Konradshöhe3.889942561,4136
Karow3.597728489,299
Schmöckwitz3.517158356,116
Müggelheim2.798197241,417

Mali brojevi ispod svake stope: broj evidentiranih slučajeva.

Obrisi: LOR 2021 Bezirksregionen, Amt für Statistik Berlin-Brandenburg, CC BY 3.0 DE, pojednostavljeno.

Uporedite Berlin sa drugom saveznom zemljom

Berlin naspram Nemačke
PodatakBerlinNemačka
Imigrantsko stanovništvo
Strani državljani% stanovnika · 31. dec 202522,5%14,9%
Doseljeni u Nemačku iz inostranstva% stanovnika · 202527,7%19,8%
Zločin iz mržnje
Nasilni zločini iz mržnje desnog spektrana 100.000 stanovnika · 20252,71,5
Politički motivisana krivična dela desnog spektrana 100.000 stanovnika · 20258251
Evidentirani kriminal
Evidentirani kriminalna 100.000 stanovnika · 202513.6426.591
Nasilni kriminalna 100.000 stanovnika · 2025536,9254,1

Razlike između dva regiona nisu presuda ni za jedan od njih. Pročitajte napomene uz svaki podatak iznad.

Ostale savezne zemlje

Uporedite sve savezne zemlje na mapi →

Putevi do licence u Nemačkoj