Svi odeljci Moj nalog
SR

Regioni / Nemačka / Severna Rajna-Vestfalija

Savezna zemlja Nemačke · provereno 20. oktobra 2026

Život: Severna Rajna-Vestfalija

Severna Rajna-Vestfalija

Zvanični podaci za Severna Rajna-Vestfalija, naspram cele Nemačke i ostalih 15 saveznih zemalja.

Broj stanovnika 17.986.214 31. decembar 2025. · zvanična procena · Izvor

Imigrantsko stanovništvo

Strani državljani

15,8%

stanovnika · 2.840.060 osoba

Nemačka: 14,9% · 6. najviša od 16

31. dec 2025 · Izvor

Šta ovo govori, a šta ne

Udeo stanovnika koji nemaju nemačko državljanstvo. Veći udeo obično znači veće međunarodne zajednice i više usluga prilagođenih stranim stanovnicima.

Naturalizovani Nemci se ne računaju. Podatak ništa ne govori o tome koliko ćete se osećati dobrodošlo.

Doseljeni u Nemačku iz inostranstva

21,9%

stanovnika

Nemačka: 19,8% · 6. najviša od 16

2025 · Izvor

Šta ovo govori, a šta ne

Udeo stanovnika privatnih domaćinstava koji su rođeni u inostranstvu i sami su se doselili u Nemačku (Mikropopis, „Eingewanderte“), bez obzira na pasoš.

Anketa na uzorku (prvi rezultati); osobe u zajedničkom smeštaju nisu uključene.

Zločin iz mržnje

Čitajte pažljivo: Evidentirani kriminal zavisi od toga koliko često ljudi prijavljuju i kako ga policija evidentira, a definicije se razlikuju od zemlje do zemlje. Poredite regione unutar jedne zemlje, a ne među zemljama.

Nasilni zločini iz mržnje desnog spektra

0,8

na 100.000 stanovnika · 138 evidentirano

Nemačka: 1,5 · 14. najviša od 16

2025 · izračunato · Izvor

Šta ovo govori, a šta ne

Nasilna dela koja je policija evidentirala kao politički motivisana desničarskim stavovima i kao zločine iz mržnje, na 100.000 stanovnika. PassPeers izračunava iz spiska slučajeva Savezne vlade (dokument Bundestaga 21/5639) i broja stanovnika prema Destatisu na dan 31. dec 2025.

Samo krivična dela prijavljena policiji i tako klasifikovana. Zločini iz mržnje iz drugih motiva nisu uključeni, mnogi incidenti se nikada ne prijave, a male savezne zemlje se iz godine u godinu jako menjaju.

Politički motivisana krivična dela desnog spektra

35

na 100.000 stanovnika

Nemačka: 51 · 13. najviša od 16

2025 · Izvor

Šta ovo govori, a šta ne

Sva dela koja je policija ocenila kao politički motivisana desničarskim stavovima, na 100.000 stanovnika, kako ih objavljuje Savezna vlada. U 2025. godini 74% ksenofobnih krivičnih dela evidentiranih u Nemačkoj spadalo je u ovu kategoriju (BKA).

Obuhvata dela propagande, štetu i uvrede, a ne samo dela protiv ljudi. To nije mera toga kako ljudi u nekoj saveznoj zemlji glasaju ili razmišljaju.

Evidentirani kriminal

Čitajte pažljivo: Evidentirani kriminal zavisi od toga koliko često ljudi prijavljuju i kako ga policija evidentira, a definicije se razlikuju od zemlje do zemlje. Poredite regione unutar jedne zemlje, a ne među zemljama.

Evidentirani kriminal

7.524

na 100.000 stanovnika · 1.356.972 evidentirano

Nemačka: 6.591 · 5. najviša od 16

2025 · Izvor

Šta ovo govori, a šta ne

Sva krivična dela koja je evidentirala policija, na 100.000 stanovnika – BKA-ov pokazatelj učestalosti (Häufigkeitszahl) iz Policijske kriminalne statistike (PKS).

Krivična dela se broje tamo gde se dogode, pa gradovi-države s mnogo dnevnih migranata i posetilaca pokazuju više stope. Obuhvata dela poput vožnje bez karte, posedovanja droge i kršenja propisa o boravku. Neprijavljeni kriminal nije obuhvaćen.

Nasilni kriminal

299,2

na 100.000 stanovnika · 53.955 evidentirano

Nemačka: 254,1 · 5. najviša od 16

2025 · Izvor

Šta ovo govori, a šta ne

Dela koja PKS grupiše kao nasilni kriminal (Gewaltkriminalität – na primer razbojništvo, teška telesna povreda, silovanje i ubistvo), na 100.000 stanovnika.

Laka telesna povreda nije deo ove grupe. Ista pravila brojanja kao gore.

Na putu? Naša sestrinska aplikacija Stay Safe koristi ovakve zvanične policijske podatke, područje po područje, u 40 zemalja.

Savezna kriminalistička policija (BKA) objavljuje zločine iz mržnje samo za Nemačku u celini, pa podaci po saveznim zemljama ovde potiču iz odgovora Savezne vlade na poslaničko pitanje, koji obuhvata samo kriminal motivisan desničarskim stavovima.

PKS objavljuje i tabele po okruzima (Kreis) i gradovima; ova mapa prikazuje 16 saveznih zemalja.

Ne rangiramo regione kao „prijateljske" ili „neprijateljske". Nijedan pojedinačni broj ne može to reći, a podaci o nekom području ne opisuju ljude koje ćete sresti. Koristite ove podatke kao jedan od činilaca, pored poslova, stanovanja i ljudi koje tamo poznajete.

Najveći gradovi

Svi gradovi u Nemačkoj po broju stanovnika →

Ljudi iz vaše zemlje – Severna Rajna-Vestfalija

Najzastupljeniji ovde među 37 zemalja koje navodimo (prema državljanstvu):

  1. Turska 483.035
  2. Ukrajina 288.310
  3. Sirija 280.650
  4. Poljska 211.865
  5. Rumunija 170.100
  6. Irak 87.800
  7. Avganistan 75.265
  8. Rusija 54.065

Nemačka broji državljanstvo, a ne mesto rođenja: osobe koje su postale nemački državljani nisu uključene, a deca rođena u Nemačkoj sa stranim pasošem jesu. Vrednost na 1.000 izračunava PassPeers iz broja iz registra i broja stanovnika prema Destatisu na dan 30. nov 2025. Pogledajte sve savezne zemlje na mapi →

Pobliže: evidentirani kriminal po područjima

Čitajte pažljivo: Evidentirani kriminal zavisi od toga koliko često ljudi prijavljuju i kako ga policija evidentira, a definicije se razlikuju od zemlje do zemlje. Poredite regione unutar jedne zemlje, a ne među zemljama. Mala područja s malo stanovnika mogu pokazivati veoma visoke stope zbog nekoliko slučajeva.

Evidentirani kriminal po okruzima – Severna Rajna-Vestfalija

53 okruga · 1. jan – 31. dec 2025 · Izvor

Stope na 100.000 stanovnika (Häufigkeitszahl) onako kako ih objavljuje BKA. Gradovi su zasebni okruzi, pa se ističu u odnosu na okolne ruralne okruge: krivična dela se broje tamo gde se dogode, uključujući ona usmerena na dnevne migrante i posetioce.

Svih 53 okruga u tabeli
Evidentirani kriminal po okruzima – Severna Rajna-Vestfalija
Okruzi
Diseldorf grad12.99980.422498,83.086
Köln grad12.727130.400539,45.527
Dortmund grad11.44769.075587,63.546
Duisburg grad10.39552.212443,22.226
Minster grad10.06931.038371,81.146
Ham grad9.92617.864351,7633
Vupertal grad9.88635.409505,61.811
Menhengladbah grad9.17124.505373,5998
Krefeld grad9.04020.918364,7844
Esen grad9.01351.797343,31.973
Gelzenkirhen grad8.93923.950450,11.206
Herne grad8.65413.487343,9536
Bon grad8.59327.7853811.232
Hagen grad8.55516.288371,9708
Bohum grad8.53830.624312,81.122
Ahen okrug8.28148.227290,21.690
Oberhauzen grad8.10917.325323690
Bilefeld grad8.04126.664459,31.523
Botrop grad7.3268.684248,9295
Reklinghauzen okrug7.27945.2252541.578
Leverkuzen grad7.01511.826293494
Remšajd grad6.6507.569282321
Zolingen grad6.56810.879261,4433
Mettmann okrug6.55432.172291,31.430
Kleve okrug6.50120.933212,4684
Rhein-Erft-Kreis okrug6.47630.953207,3991
Milhajm na Ruru grad6.35911.004207,5359
Rhein-Kreis Neuss okrug6.29128.754211,3966
Soest okrug6.09918.316230,1691
Paderborn okrug6.05419.125234,9742
Borken okrug5.95322.668224,5855
Märkischer Kreis okrug5.94824.271227,2927
Unna okrug5.91523.294202,1796
Düren okrug5.78016.143214,1598
Steinfurt okrug5.72225.846179,5811
Ennepe-Ruhr-Kreis okrug5.65517.765192,3604
Wesel okrug5.62825.770200,7919
Viersen okrug5.59716.670224,6669
Euskirchen okrug5.49011.124220,6447
Heinsberg okrug5.24413.828210,1554
Rheinisch-Bergischer Kreis okrug5.20714.801205,1583
Warendorf okrug5.19314.676180,4510
Gütersloh okrug5.09018.528173,1630
Rhein-Sieg-Kreis okrug5.00430.295186,31.128
Coesfeld okrug4.89211.147149,2340
Siegen-Wittgenstein okrug4.80913.181201551
Herford okrug4.72812.027167,1425
Hochsauerlandkreis okrug4.70712.279192,8503
Minden-Lübbecke okrug4.69615.054215,9692
Lippe okrug4.64516.126222,7773
Höxter okrug4.3376.039183,8256
Olpe okrug4.1535.496153,4203
Oberbergischer Kreis okrug3.97710.898149,6410

Mali brojevi ispod svake stope: broj evidentiranih slučajeva.

Obrisi okruga © GeoBasis-DE / BKG, Datenlizenz Deutschland – Namensnennung 2.0 (preko opendatasoft georef-germany-kreis), pojednostavljeno.

Uporedite Severna Rajna-Vestfalija sa drugom saveznom zemljom

Severna Rajna-Vestfalija naspram Nemačke
PodatakSeverna Rajna-VestfalijaNemačka
Imigrantsko stanovništvo
Strani državljani% stanovnika · 31. dec 202515,8%14,9%
Doseljeni u Nemačku iz inostranstva% stanovnika · 202521,9%19,8%
Zločin iz mržnje
Nasilni zločini iz mržnje desnog spektrana 100.000 stanovnika · 20250,81,5
Politički motivisana krivična dela desnog spektrana 100.000 stanovnika · 20253551
Evidentirani kriminal
Evidentirani kriminalna 100.000 stanovnika · 20257.5246.591
Nasilni kriminalna 100.000 stanovnika · 2025299,2254,1

Razlike između dva regiona nisu presuda ni za jedan od njih. Pročitajte napomene uz svaki podatak iznad.

Ostale savezne zemlje

Uporedite sve savezne zemlje na mapi →

Putevi do licence u Nemačkoj