Svi odeljci Moj nalog
SR

Regioni / Nemačka / Donja Saksonija

Savezna zemlja Nemačke · provereno 20. oktobra 2026

Život: Donja Saksonija

Donja Saksonija

Zvanični podaci za Donja Saksonija, naspram cele Nemačke i ostalih 15 saveznih zemalja.

Broj stanovnika 8.000.826 31. decembar 2025. · zvanična procena · Izvor

Imigrantsko stanovništvo

Strani državljani

11,7%

stanovnika · 938.232 osoba

Nemačka: 14,9% · 10. najviša od 16

31. dec 2025 · Izvor

Šta ovo govori, a šta ne

Udeo stanovnika koji nemaju nemačko državljanstvo. Veći udeo obično znači veće međunarodne zajednice i više usluga prilagođenih stranim stanovnicima.

Naturalizovani Nemci se ne računaju. Podatak ništa ne govori o tome koliko ćete se osećati dobrodošlo.

Doseljeni u Nemačku iz inostranstva

17,2%

stanovnika

Nemačka: 19,8% · 10. najviša od 16

2025 · Izvor

Šta ovo govori, a šta ne

Udeo stanovnika privatnih domaćinstava koji su rođeni u inostranstvu i sami su se doselili u Nemačku (Mikropopis, „Eingewanderte“), bez obzira na pasoš.

Anketa na uzorku (prvi rezultati); osobe u zajedničkom smeštaju nisu uključene.

Zločin iz mržnje

Čitajte pažljivo: Evidentirani kriminal zavisi od toga koliko često ljudi prijavljuju i kako ga policija evidentira, a definicije se razlikuju od zemlje do zemlje. Poredite regione unutar jedne zemlje, a ne među zemljama.

Nasilni zločini iz mržnje desnog spektra

1,1

na 100.000 stanovnika · 90 evidentirano

Nemačka: 1,5 · 12. najviša od 16

2025 · izračunato · Izvor

Šta ovo govori, a šta ne

Nasilna dela koja je policija evidentirala kao politički motivisana desničarskim stavovima i kao zločine iz mržnje, na 100.000 stanovnika. PassPeers izračunava iz spiska slučajeva Savezne vlade (dokument Bundestaga 21/5639) i broja stanovnika prema Destatisu na dan 31. dec 2025.

Samo krivična dela prijavljena policiji i tako klasifikovana. Zločini iz mržnje iz drugih motiva nisu uključeni, mnogi incidenti se nikada ne prijave, a male savezne zemlje se iz godine u godinu jako menjaju.

Politički motivisana krivična dela desnog spektra

47

na 100.000 stanovnika

Nemačka: 51 · 11. najviša od 16

2025 · Izvor

Šta ovo govori, a šta ne

Sva dela koja je policija ocenila kao politički motivisana desničarskim stavovima, na 100.000 stanovnika, kako ih objavljuje Savezna vlada. U 2025. godini 74% ksenofobnih krivičnih dela evidentiranih u Nemačkoj spadalo je u ovu kategoriju (BKA).

Obuhvata dela propagande, štetu i uvrede, a ne samo dela protiv ljudi. To nije mera toga kako ljudi u nekoj saveznoj zemlji glasaju ili razmišljaju.

Evidentirani kriminal

Čitajte pažljivo: Evidentirani kriminal zavisi od toga koliko često ljudi prijavljuju i kako ga policija evidentira, a definicije se razlikuju od zemlje do zemlje. Poredite regione unutar jedne zemlje, a ne među zemljama.

Evidentirani kriminal

6.329

na 100.000 stanovnika · 506.634 evidentirano

Nemačka: 6.591 · 11. najviša od 16

2025 · Izvor

Šta ovo govori, a šta ne

Sva krivična dela koja je evidentirala policija, na 100.000 stanovnika – BKA-ov pokazatelj učestalosti (Häufigkeitszahl) iz Policijske kriminalne statistike (PKS).

Krivična dela se broje tamo gde se dogode, pa gradovi-države s mnogo dnevnih migranata i posetilaca pokazuju više stope. Obuhvata dela poput vožnje bez karte, posedovanja droge i kršenja propisa o boravku. Neprijavljeni kriminal nije obuhvaćen.

Nasilni kriminal

250,4

na 100.000 stanovnika · 20.044 evidentirano

Nemačka: 254,1 · 7. najviša od 16

2025 · Izvor

Šta ovo govori, a šta ne

Dela koja PKS grupiše kao nasilni kriminal (Gewaltkriminalität – na primer razbojništvo, teška telesna povreda, silovanje i ubistvo), na 100.000 stanovnika.

Laka telesna povreda nije deo ove grupe. Ista pravila brojanja kao gore.

Na putu? Naša sestrinska aplikacija Stay Safe koristi ovakve zvanične policijske podatke, područje po područje, u 40 zemalja.

Savezna kriminalistička policija (BKA) objavljuje zločine iz mržnje samo za Nemačku u celini, pa podaci po saveznim zemljama ovde potiču iz odgovora Savezne vlade na poslaničko pitanje, koji obuhvata samo kriminal motivisan desničarskim stavovima.

PKS objavljuje i tabele po okruzima (Kreis) i gradovima; ova mapa prikazuje 16 saveznih zemalja.

Ne rangiramo regione kao „prijateljske" ili „neprijateljske". Nijedan pojedinačni broj ne može to reći, a podaci o nekom području ne opisuju ljude koje ćete sresti. Koristite ove podatke kao jedan od činilaca, pored poslova, stanovanja i ljudi koje tamo poznajete.

Najveći gradovi

Svi gradovi u Nemačkoj po broju stanovnika →

Ljudi iz vaše zemlje – Donja Saksonija

Najzastupljeniji ovde među 37 zemalja koje navodimo (prema državljanstvu):

  1. Ukrajina 126.980
  2. Sirija 97.685
  3. Poljska 96.515
  4. Turska 94.475
  5. Rumunija 80.010
  6. Irak 44.760
  7. Avganistan 32.700
  8. Rusija 21.645

Nemačka broji državljanstvo, a ne mesto rođenja: osobe koje su postale nemački državljani nisu uključene, a deca rođena u Nemačkoj sa stranim pasošem jesu. Vrednost na 1.000 izračunava PassPeers iz broja iz registra i broja stanovnika prema Destatisu na dan 30. nov 2025. Pogledajte sve savezne zemlje na mapi →

Pobliže: evidentirani kriminal po područjima

Čitajte pažljivo: Evidentirani kriminal zavisi od toga koliko često ljudi prijavljuju i kako ga policija evidentira, a definicije se razlikuju od zemlje do zemlje. Poredite regione unutar jedne zemlje, a ne među zemljama. Mala područja s malo stanovnika mogu pokazivati veoma visoke stope zbog nekoliko slučajeva.

Evidentirani kriminal po okruzima – Donja Saksonija

45 okruga · 1. jan – 31. dec 2025 · Izvor

Stope na 100.000 stanovnika (Häufigkeitszahl) onako kako ih objavljuje BKA. Gradovi su zasebni okruzi, pa se ističu u odnosu na okolne ruralne okruge: krivična dela se broje tamo gde se dogode, uključujući ona usmerena na dnevne migrante i posetioce.

Svih 45 okruga u tabeli
Evidentirani kriminal po okruzima – Donja Saksonija
Okruzi
Osnabrik grad10.30917.119422,7702
Wilhelmshaven grad9.8907.491501,7380
Region Hannover okrug9.070103.478410,34.681
Emden grad8.4434.154396,3195
Braunšvajg grad8.06920.411335,2848
Volfsburg grad7.83710.154361,2468
Oldenburg (Oldenburg) grad7.23212.772329581
Getingen okrug7.12523.371265,5871
Lüneburg okrug7.06812.683257,5462
Goslar okrug6.8668.704244,5310
Salcgiter grad6.6106.938338,2355
Uelzen okrug6.5536.005313,2287
Helmstedt okrug6.5035.867268,2242
Heidekreis okrug6.4929.174245,5347
Celle okrug6.26710.808255,7441
Delmenhorst grad6.2475.085272,7222
Hildesheim okrug6.09916.316239,2640
Nienburg (Weser) okrug5.9747.257223,1271
Grafschaft Bentheim okrug5.6778.206178,5258
Lüchow-Dannenberg okrug5.5292.571236,5110
Leer okrug5.5109.318210,5356
Schaumburg okrug5.2858.289207,9326
Peine okrug5.2797.235189,7260
Wesermarsch okrug5.2324.653230,5205
Holzminden okrug5.2303.430201,3132
Rotenburg (Wümme) okrug5.2118.645225,4374
Hameln-Pyrmont okrug5.1117.677217326
Northeim okrug5.0816.383189,5238
Verden okrug5.0607.015191,2265
Emsland okrug4.97916.658191639
Stade okrug4.87910.134235,9490
Cuxhaven okrug4.8189.580184,6367
Diepholz okrug4.75710.522180,4399
Aurich okrug4.6798.835181,7343
Harburg okrug4.65712.382167444
Friesland okrug4.5244.543164,3165
Gifhorn okrug4.4467.823154271
Oldenburg okrug4.3515.743122161
Vechta okrug4.2766.266184,3270
Osnabrik okrug4.24815.072144,9514
Wolfenbüttel okrug4.1134.865129,3153
Osterholz okrug4.0494.600161,1183
Wittmund okrug3.8902.177139,478
Cloppenburg okrug3.5926.358136,7242
Ammerland okrug3.3004.21697,8125

Mali brojevi ispod svake stope: broj evidentiranih slučajeva.

Obrisi okruga © GeoBasis-DE / BKG, Datenlizenz Deutschland – Namensnennung 2.0 (preko opendatasoft georef-germany-kreis), pojednostavljeno.

Uporedite Donja Saksonija sa drugom saveznom zemljom

Donja Saksonija naspram Nemačke
PodatakDonja SaksonijaNemačka
Imigrantsko stanovništvo
Strani državljani% stanovnika · 31. dec 202511,7%14,9%
Doseljeni u Nemačku iz inostranstva% stanovnika · 202517,2%19,8%
Zločin iz mržnje
Nasilni zločini iz mržnje desnog spektrana 100.000 stanovnika · 20251,11,5
Politički motivisana krivična dela desnog spektrana 100.000 stanovnika · 20254751
Evidentirani kriminal
Evidentirani kriminalna 100.000 stanovnika · 20256.3296.591
Nasilni kriminalna 100.000 stanovnika · 2025250,4254,1

Razlike između dva regiona nisu presuda ni za jedan od njih. Pročitajte napomene uz svaki podatak iznad.

Ostale savezne zemlje

Uporedite sve savezne zemlje na mapi →

Putevi do licence u Nemačkoj