Svi odeljci Moj nalog
SR

Regioni / Nemačka

16 saveznih zemalja · zvanični podaci · provereno 20. oktobra 2026

Gde živeti: Nemačka

Nemačkih 16 saveznih zemalja se jako razlikuje: gradovi-države poput Berlina, Hamburga i Bremena imaju velike međunarodne zajednice, dok neke istočne savezne zemlje imaju mnogo manje stanovnika iz inostranstva.

Uporedite savezne zemlje

Izaberite grupu, pa podatak kojim će se obojiti mapa. Tamnije znači veća vrednost – ne bolje ili gore. Pređite mišem, dodirnite ili tasterom Tab dođite do regiona da biste videli sve njegove podatke; izaberite ga za njegovu stranicu.

Čitajte pažljivo: Evidentirani kriminal zavisi od toga koliko često ljudi prijavljuju i kako ga policija evidentira, a definicije se razlikuju od zemlje do zemlje. Poredite regione unutar jedne zemlje, a ne među zemljama. PKS objavljuje i tabele po okruzima (Kreis) i gradovima; ova mapa prikazuje 16 saveznih zemalja.

Nasilni zločini iz mržnje desnog spektra · na 100.000 stanovnika · 2025 · izračunato Izvor

Šta govori Nasilna dela koja je policija evidentirala kao politički motivisana desničarskim stavovima i kao zločine iz mržnje, na 100.000 stanovnika. PassPeers izračunava iz spiska slučajeva Savezne vlade (dokument Bundestaga 21/5639) i broja stanovnika prema Destatisu na dan 31. dec 2025.

Šta ne govori Samo krivična dela prijavljena policiji i tako klasifikovana. Zločini iz mržnje iz drugih motiva nisu uključeni, mnogi incidenti se nikada ne prijave, a male savezne zemlje se iz godine u godinu jako menjaju.

Broj stanovnika

Najnovije zvanične procene, od najvećih.

Nemačke savezne pokrajine po broju stanovnika
#Savezna zemljaBroj stanovnikaUdeo u zemlji
1Severna Rajna-Vestfalija17.986.21421,5%
2Bavarska13.245.50315,9%
3Baden-Württemberg11.238.76113,5%
4Donja Saksonija8.000.8269,6%
5Hesen6.278.5947,5%
6Rajnland-Pfalc4.123.0224,9%
7Saksonija4.026.5994,8%
8Berlin3.700.5774,4%
9Šlezvig-Holštajn2.958.5193,5%
10Brandenburg2.551.8893,1%
11Saksonija-Anhalt2.120.2522,5%
12Tiringija2.078.9462,5%
13Hamburg1.869.4732,2%
14Meklenburg-Prednja Pomeranija1.573.6851,9%
15Sarland1.007.3421,2%
16Bremen706.9150,8%
Nemačka83.467.117100%

31. decembar 2025. · zvanična procena · Destatis – Stanovništvo po saveznim zemljama (Bevölkerungsfortschreibung, osnova Zensus 2022)

Najveći gradovi u Nemačkoj po broju stanovnika →

Ljudi iz vaše zemlje

Izaberite svoju zemlju rođenja (u Nemačkoj: državljanstvo) da biste videli gde u Nemačkoj žive ljudi iz nje – kao broj i na 1.000 stanovnika.

Nemačka broji državljanstvo, a ne mesto rođenja: osobe koje su postale nemački državljani nisu uključene, a deca rođena u Nemačkoj sa stranim pasošem jesu. Vrednost na 1.000 izračunava PassPeers iz broja iz registra i broja stanovnika prema Destatisu na dan 30. nov 2025.

Svi podaci jedni pored drugih

Izaberite naslov kolone da biste sortirali. Filterom suzite listu – regioni izvan vašeg opsega bledi su i na mapi.

Filtriraj regione
Strani državljani %
Doseljeni u Nemačku iz inostranstva %
Nasilni zločini iz mržnje desnog spektra na 100k
Politički motivisana krivična dela desnog spektra na 100k
Evidentirani kriminal na 100k
Nasilni kriminal na 100k

Nemačka: podaci po saveznoj zemlji
Imigrantsko stanovništvoZločin iz mržnjeEvidentirani kriminal
Savezna zemlja
Hamburg19,4%26,8%5,78111.468457,1
Tiringija Tiringija8,4%9,0%5,31166.912247,5
Meklenburg-Prednja Pomeranija Meklenburg-Prednja Pomeranija6,5%7,4%4,61456.603244,2
Brandenburg7,4%8,6%4,01396.513212,9
Sarland15,3%18,4%3,2586.558246,1
Saksonija-Anhalt Saksonija-Anhalt7,9%8,6%3,21428.090301,7
Berlin22,5%27,7%2,78213.642536,9
Rajnland-Pfalc Rajnland-Pfalc14,0%19,7%1,6355.427207,8
Šlezvig-Holštajn10,5%15,2%1,5496.046213,9
Bremen23,3%30,9%1,47913.393556,3
Saksonija Saksonija8,4%9,3%1,4856.656249,6
Donja Saksonija Donja Saksonija11,7%17,2%1,1476.329250,4
Hesen Hesen18,6%24,8%1,0396.002259,2
Bavarska Bavarska15,5%20,4%0,8284.371163,5
Severna Rajna-Vestfalija Severna Rajna-Vestfalija15,8%21,9%0,8357.524299,2
Baden-Württemberg18,2%23,9%0,7284.902175,6
Nemačka14,9%19,8%1,5516.591254,1

Kako čitati ove podatke

Ne rangiramo regione kao „prijateljske" ili „neprijateljske". Nijedan pojedinačni broj ne može to reći, a podaci o nekom području ne opisuju ljude koje ćete sresti. Koristite ove podatke kao jedan od činilaca, pored poslova, stanovanja i ljudi koje tamo poznajete.

Imigrantsko stanovništvo

Strani državljani

% stanovnika · 31. dec 2025 · Izvor

Udeo stanovnika koji nemaju nemačko državljanstvo. Veći udeo obično znači veće međunarodne zajednice i više usluga prilagođenih stranim stanovnicima.

Naturalizovani Nemci se ne računaju. Podatak ništa ne govori o tome koliko ćete se osećati dobrodošlo.

Doseljeni u Nemačku iz inostranstva

% stanovnika · 2025 · Izvor

Udeo stanovnika privatnih domaćinstava koji su rođeni u inostranstvu i sami su se doselili u Nemačku (Mikropopis, „Eingewanderte“), bez obzira na pasoš.

Anketa na uzorku (prvi rezultati); osobe u zajedničkom smeštaju nisu uključene.

Zločin iz mržnje

Nasilni zločini iz mržnje desnog spektra

na 100.000 stanovnika · 2025 · izračunato · Izvor

Nasilna dela koja je policija evidentirala kao politički motivisana desničarskim stavovima i kao zločine iz mržnje, na 100.000 stanovnika. PassPeers izračunava iz spiska slučajeva Savezne vlade (dokument Bundestaga 21/5639) i broja stanovnika prema Destatisu na dan 31. dec 2025.

Samo krivična dela prijavljena policiji i tako klasifikovana. Zločini iz mržnje iz drugih motiva nisu uključeni, mnogi incidenti se nikada ne prijave, a male savezne zemlje se iz godine u godinu jako menjaju.

Politički motivisana krivična dela desnog spektra

na 100.000 stanovnika · 2025 · Izvor

Sva dela koja je policija ocenila kao politički motivisana desničarskim stavovima, na 100.000 stanovnika, kako ih objavljuje Savezna vlada. U 2025. godini 74% ksenofobnih krivičnih dela evidentiranih u Nemačkoj spadalo je u ovu kategoriju (BKA).

Obuhvata dela propagande, štetu i uvrede, a ne samo dela protiv ljudi. To nije mera toga kako ljudi u nekoj saveznoj zemlji glasaju ili razmišljaju.

Evidentirani kriminal

Čitajte pažljivo: Evidentirani kriminal zavisi od toga koliko često ljudi prijavljuju i kako ga policija evidentira, a definicije se razlikuju od zemlje do zemlje. Poredite regione unutar jedne zemlje, a ne među zemljama.

Evidentirani kriminal

na 100.000 stanovnika · 2025 · Izvor

Sva krivična dela koja je evidentirala policija, na 100.000 stanovnika – BKA-ov pokazatelj učestalosti (Häufigkeitszahl) iz Policijske kriminalne statistike (PKS).

Krivična dela se broje tamo gde se dogode, pa gradovi-države s mnogo dnevnih migranata i posetilaca pokazuju više stope. Obuhvata dela poput vožnje bez karte, posedovanja droge i kršenja propisa o boravku. Neprijavljeni kriminal nije obuhvaćen.

Nasilni kriminal

na 100.000 stanovnika · 2025 · Izvor

Dela koja PKS grupiše kao nasilni kriminal (Gewaltkriminalität – na primer razbojništvo, teška telesna povreda, silovanje i ubistvo), na 100.000 stanovnika.

Laka telesna povreda nije deo ove grupe. Ista pravila brojanja kao gore.

Na putu? Naša sestrinska aplikacija Stay Safe koristi ovakve zvanične policijske podatke, područje po područje, u 40 zemalja.

Savezna kriminalistička policija (BKA) objavljuje zločine iz mržnje samo za Nemačku u celini, pa podaci po saveznim zemljama ovde potiču iz odgovora Savezne vlade na poslaničko pitanje, koji obuhvata samo kriminal motivisan desničarskim stavovima.

PKS objavljuje i tabele po okruzima (Kreis) i gradovima; ova mapa prikazuje 16 saveznih zemalja.

Putevi do licence u Nemačkoj

Ostale zemlje