Svi odeljci Moj nalog
SR

Regioni / SAD

51 saveznih zemalja · zvanični podaci · provereno 20. oktobra 2026

Gde živeti: SAD

Otprilike svaki sedmi stanovnik SAD rođen je u inostranstvu, ali udeo se kreće od oko 2% u Montani i Zapadnoj Virdžiniji do više od četvrtine u Kaliforniji.

Uporedite savezne zemlje

Izaberite grupu, pa podatak kojim će se obojiti mapa. Tamnije znači veća vrednost – ne bolje ili gore. Pređite mišem, dodirnite ili tasterom Tab dođite do regiona da biste videli sve njegove podatke; izaberite ga za njegovu stranicu.

Govore jezik različit od engleskog kod kuće · % stanovnika · 2024 Izvor

Šta govori Udeo stanovnika starih 5 godina i više koji kod kuće govore jezik različit od engleskog.

Šta ne govori Procena na osnovu ankete. U mnogim saveznim državama uglavnom je u pitanju španski, pa malo govori o drugim jezičkim zajednicama.

Broj stanovnika

Najnovije zvanične procene, od najvećih.

Savezne države SAD po broju stanovnika
#Savezna zemljaBroj stanovnikaUdeo u zemlji
1Kalifornija39.355.30911,5%
2Teksas31.709.8219,3%
3Florida23.462.5186,9%
4Njujork20.002.4275,9%
5Pensilvanija13.059.4323,8%
6Ilinois12.719.1413,7%
7Ohajo11.900.5103,5%
8Džordžija11.302.7483,3%
9Severna Karolina11.197.9683,3%
10Mičigen10.127.8843,0%
11Nju Džersi9.548.2152,8%
12Virdžinija8.880.1072,6%
13Vašington8.001.0202,3%
14Arizona7.623.8182,2%
15Tenesi7.315.0762,1%
16Masačusets7.154.0842,1%
17Indijana6.973.3332,0%
18Misuri6.270.5411,8%
19Merilend6.265.3471,8%
20Kolorado6.012.5611,8%
21Viskonsin5.972.7871,7%
22Minesota5.830.4051,7%
23Južna Karolina5.570.2741,6%
24Alabama5.193.0881,5%
25Luizijana4.618.1891,4%
26Kentaki4.606.8641,3%
27Oregon4.273.5861,3%
28Oklahoma4.123.2881,2%
29Konektikat3.688.4961,1%
30Juta3.538.9041,0%
31Nevada3.282.1881,0%
32Ajova3.238.3870,9%
33Arkanzas3.114.7910,9%
34Kanzas2.977.2200,9%
35Misisipi2.954.1600,9%
36Nju Meksiko2.125.4980,6%
37Ajdaho2.029.7330,6%
38Nebraska2.018.0060,6%
39Zapadna Virdžinija1.766.1470,5%
40Havaji1.432.8200,4%
41Nju Hempšir1.415.3420,4%
42Mejn1.414.8740,4%
43Montana1.144.6940,3%
44Rod Ajlend1.114.5210,3%
45Delaver1.059.9520,3%
46Južna Dakota935.0940,3%
47Severna Dakota799.3580,2%
48Aljaska737.2700,2%
49Distrikt Kolumbija693.6450,2%
50Vermont644.6630,2%
51Vajoming588.7530,2%
SAD341.784.857100%

1. jul 2025. · zvanična procena · U.S. Census Bureau – Vintage 2025, procene broja stanovnika (NST-EST2025)

Najveći gradovi u SAD po broju stanovnika →

Ljudi iz vaše zemlje

Izaberite svoju zemlju rođenja da biste videli gde u SAD žive ljudi iz nje – kao broj i na 1.000 stanovnika.

Procene iz ankete uprosečene za period 2020–2024 (tabela za jednu godinu objavljuje se samo za 30 saveznih država). Svaki broj dolazi s marginom greške od 90%, prikazanom kao ±; u malim saveznim državama ona može biti jednaka samoj proceni.

Svi podaci jedni pored drugih

Izaberite naslov kolone da biste sortirali. Filterom suzite listu – regioni izvan vašeg opsega bledi su i na mapi.

Filtriraj regione
Rođeni u inostranstvu %
Govore jezik različit od engleskog kod kuće %
Nasilni kriminal na 100k
Imovinski kriminal na 100k

SAD: podaci po saveznoj državi
Imigrantsko stanovništvoEvidentirani kriminal
Savezna zemlja
Kalifornija27,6%45,3%435,11.822
Teksas18,4%35,7%348,41.809
Nju Džersi25,0%34,3%198,61.267
Florida23,1%32,0%247,71.074
Njujork23,3%31,6%367,71.566
Nju Meksiko10,0%31,4%651,22.364
Nevada19,9%31,0%384,12.029
Arizona13,4%25,9%3851.543
Masačusets18,7%25,8%3011.037
Havaji18,6%25,1%213,71.682
Ilinois15,4%24,5%257,71.556
Konektikat15,9%23,7%111,21.160
Rod Ajlend15,7%23,6%146,4921,7
Vašington16,1%22,3%292,22.018
Merilend17,1%21,8%3651.853
Distrikt Kolumbija15,5%21,3%806,53.180
Virdžinija13,5%18,2%210,81.395
Kolorado10,6%16,7%440,22.235
Juta9,8%16,5%224,81.319
Džordžija11,9%16,3%303,71.413
Delaver11,6%16,2%354,11.586
Oregon10,0%15,4%319,12.184
Severna Karolina9,9%14,4%334,21.815
Aljaska7,7%14,2%736,21.927
Nebraska9,0%14,0%222,71.404
Minesota9,0%13,1%226,51.430
Pensilvanija8,3%13,1%229,31.360
Kanzas7,8%12,6%476,21.924
Oklahoma6,6%12,0%412,31.840
Ajdaho6,3%11,4%221,7624,5
Indijana7,0%11,2%299,51.249
Mičigen7,7%11,1%431,11.300
Ajova6,3%9,7%237,91.205
Viskonsin5,5%9,6%244,51.033
Tenesi6,5%9,3%498,81.662
Luizijana5,2%9,0%465,61.860
Južna Karolina6,4%9,0%3901.717
Arkanzas5,8%8,8%535,71.670
Ohajo5,5%8,7%2881.471
Nju Hempšir5,9%8,1%119,2828,7
Kentaki5,2%7,5%216,21.283
Misuri4,9%7,4%425,51.690
Severna Dakota5,3%7,0%240,61.495
Južna Dakota4,1%7,0%327,21.430
Alabama4,5%6,4%352,81.502
Vajoming3,5%6,4%187,81.099
Mejn4,7%6,3%95,3960,9
Vermont4,5%5,8%2201.446
Misisipi2,7%4,6%220,41.315
Montana2,1%4,5%422,61.468
Zapadna Virdžinija2,1%2,8%264,51.085
SAD14,8%23,0%329,61.552

Podaci FBI obuhvataju samo policijske agencije koje su prijavile podatke; agencije koje pokrivaju 97% stanovnika SAD prijavile su podatke za 2025. godinu. Obuhvat svake savezne države naveden je na njenoj stranici.

Kako čitati ove podatke

Ne rangiramo regione kao „prijateljske" ili „neprijateljske". Nijedan pojedinačni broj ne može to reći, a podaci o nekom području ne opisuju ljude koje ćete sresti. Koristite ove podatke kao jedan od činilaca, pored poslova, stanovanja i ljudi koje tamo poznajete.

Imigrantsko stanovništvo

Rođeni u inostranstvu

% stanovnika · 2024 · Izvor

Udeo stanovnika rođenih izvan Sjedinjenih Država (American Community Survey, procene za 1 godina).

Procena na osnovu ankete sa marginom greške, većom za male savezne države. Ne govori ništa o pravnom statusu ili državljanstvu.

Govore jezik različit od engleskog kod kuće

% stanovnika · 2024 · Izvor

Udeo stanovnika starih 5 godina i više koji kod kuće govore jezik različit od engleskog.

Procena na osnovu ankete. U mnogim saveznim državama uglavnom je u pitanju španski, pa malo govori o drugim jezičkim zajednicama.

Evidentirani kriminal

Čitajte pažljivo: Evidentirani kriminal zavisi od toga koliko često ljudi prijavljuju i kako ga policija evidentira, a definicije se razlikuju od zemlje do zemlje. Poredite regione unutar jedne zemlje, a ne među zemljama.

Nasilni kriminal

na 100.000 stanovnika · 2025 · Izvor

Ubistvo, silovanje, razbojništvo i teška telesna povreda prijavljeni FBI-ju, na 100.000 stanovnika koje pokrivaju policijske agencije koje su prijavile podatke (zbir 12 mesečnih stopa FBI).

Uključene su samo agencije koje su poslale podatke; stranica svake savezne države prikazuje udeo stanovnika koji pokrivaju. To su prijavljeni podaci, a ne procene FBI za celu saveznu državu.

Imovinski kriminal

na 100.000 stanovnika · 2025 · Izvor

Provale, krađe i krađe motornih vozila prijavljene FBI-ju, na 100.000 stanovnika koje pokrivaju agencije koje su prijavile podatke.

Ista ograničenja obuhvata kao gore.

Na putu? Naša sestrinska aplikacija Stay Safe koristi ovakve zvanične policijske podatke, područje po područje, u 40 zemalja.

FBI objavljuje broj zločina iz mržnje po saveznim državama, ali se udeo policijskih agencija koje prijavljuju podatke jako razlikuje među saveznim državama, pa bi poređenje država uglavnom pokazalo ko prijavljuje. Ne prikazujemo ga na mapi.

Putevi do licence u SAD

Ostale zemlje