Tüm bölümler Hesabım
TR

Bölgeler / ABD

51 eyalet · resmî rakamlar · 20 Ekim 2026 tarihinde kontrol edildi

Nerede yaşanır: ABD

ABD sakinlerinin yaklaşık yedide biri yurt dışında doğmuştur; ancak bu oran Montana ve Batı Virjinya'da yaklaşık %2 iken Kaliforniya'da dörtte birin üzerindedir.

Eyaletleri karşılaştırın

Bir grup seçin, ardından haritayı renklendirmek için bir rakam seçin. Koyu renk daha yüksek değer anlamına gelir – daha iyi ya da daha kötü demek değildir. Bir bölgenin tüm rakamları için üzerine gelin, dokunun veya sekmeyle gidin; kendi sayfası için seçin.

Yurt dışında doğanlar · nüfusun %'si · 2024 Kaynak

Ne söyler Amerika Birleşik Devletleri dışında doğan sakinlerin payı (American Community Survey, 1 yıllık tahminler).

Neyi söylemez Hata payı olan bir anket tahminidir; küçük eyaletlerde hata payı daha büyüktür. Hukuki statü ya da vatandaşlık hakkında hiçbir şey söylemez.

Nüfus

En güncel resmî tahminler, en kalabalıktan başlayarak.

Nüfusa göre ABD eyaletleri
#EyaletNüfusÜlkedeki payı
1Kaliforniya39.355.30911,5%
2Teksas31.709.8219,3%
3Florida23.462.5186,9%
4New York20.002.4275,9%
5Pensilvanya13.059.4323,8%
6Illinois12.719.1413,7%
7Ohio11.900.5103,5%
8Georgia11.302.7483,3%
9Kuzey Karolina11.197.9683,3%
10Michigan10.127.8843,0%
11Yeni Jersey9.548.2152,8%
12Virjinya8.880.1072,6%
13Washington8.001.0202,3%
14Arizona7.623.8182,2%
15Tennessee7.315.0762,1%
16Massachusetts7.154.0842,1%
17Indiana6.973.3332,0%
18Missouri6.270.5411,8%
19Maryland6.265.3471,8%
20Colorado6.012.5611,8%
21Wisconsin5.972.7871,7%
22Minnesota5.830.4051,7%
23Güney Karolina5.570.2741,6%
24Alabama5.193.0881,5%
25Louisiana4.618.1891,4%
26Kentucky4.606.8641,3%
27Oregon4.273.5861,3%
28Oklahoma4.123.2881,2%
29Connecticut3.688.4961,1%
30Utah3.538.9041,0%
31Nevada3.282.1881,0%
32Iowa3.238.3870,9%
33Arkansas3.114.7910,9%
34Kansas2.977.2200,9%
35Mississippi2.954.1600,9%
36Yeni Meksika2.125.4980,6%
37Idaho2.029.7330,6%
38Nebraska2.018.0060,6%
39Batı Virjinya1.766.1470,5%
40Hawaii1.432.8200,4%
41Yeni Hampshire1.415.3420,4%
42Maine1.414.8740,4%
43Montana1.144.6940,3%
44Rhode Island1.114.5210,3%
45Delaware1.059.9520,3%
46Güney Dakota935.0940,3%
47Kuzey Dakota799.3580,2%
48Alaska737.2700,2%
49Columbia Bölgesi693.6450,2%
50Vermont644.6630,2%
51Wyoming588.7530,2%
ABD341.784.857100%

1 Temmuz 2025 · resmî tahmin · U.S. Census Bureau – Vintage 2025 nüfus tahminleri (NST-EST2025)

Nüfusa göre ABD'nin en büyük şehirleri →

Ülkenizden gelen insanlar

Doğum ülkenizi seçin; o ülkeden gelen insanların ABD'nin hangi eyaletlerinde yaşadığını sayı olarak ve 1.000 sakin başına görün.

2020–2024 dönemi üzerinden ortalaması alınan anket tahminleri (tek yıllık tablo yalnızca 30 eyalet için yayımlanır). Her sayı, ± ile gösterilen %90 hata payıyla gelir; küçük eyaletlerde bu, tahmin değerinin kendisi kadar büyük olabilir.

Tüm rakamlar yan yana

Sıralamak için bir sütun başlığı seçin. Listeyi daraltmak için filtreyi kullanın – aralığınızın dışındaki bölgeler haritada da solar.

Bölgeleri filtrele
Yurt dışında doğanlar %
Evde İngilizce dışında bir dil konuşanlar %
Şiddet suçları 100 bin başına
Mülkiyet suçları 100 bin başına

ABD: eyaletlere göre rakamlar
Göçmen nüfusKayıtlı suçlar
Eyalet
Kaliforniya27,6%45,3%435,11.822
Yeni Jersey25,0%34,3%198,61.267
New York23,3%31,6%367,71.566
Florida23,1%32,0%247,71.074
Nevada19,9%31,0%384,12.029
Massachusetts18,7%25,8%3011.037
Hawaii18,6%25,1%213,71.682
Teksas18,4%35,7%348,41.809
Maryland17,1%21,8%3651.853
Washington16,1%22,3%292,22.018
Connecticut15,9%23,7%111,21.160
Rhode Island15,7%23,6%146,4921,7
Columbia Bölgesi15,5%21,3%806,53.180
Illinois15,4%24,5%257,71.556
Virjinya13,5%18,2%210,81.395
Arizona13,4%25,9%3851.543
Georgia11,9%16,3%303,71.413
Delaware11,6%16,2%354,11.586
Colorado10,6%16,7%440,22.235
Yeni Meksika10,0%31,4%651,22.364
Oregon10,0%15,4%319,12.184
Kuzey Karolina9,9%14,4%334,21.815
Utah9,8%16,5%224,81.319
Minnesota9,0%13,1%226,51.430
Nebraska9,0%14,0%222,71.404
Pensilvanya8,3%13,1%229,31.360
Kansas7,8%12,6%476,21.924
Alaska7,7%14,2%736,21.927
Michigan7,7%11,1%431,11.300
Indiana7,0%11,2%299,51.249
Oklahoma6,6%12,0%412,31.840
Tennessee6,5%9,3%498,81.662
Güney Karolina6,4%9,0%3901.717
Idaho6,3%11,4%221,7624,5
Iowa6,3%9,7%237,91.205
Yeni Hampshire5,9%8,1%119,2828,7
Arkansas5,8%8,8%535,71.670
Ohio5,5%8,7%2881.471
Wisconsin5,5%9,6%244,51.033
Kuzey Dakota5,3%7,0%240,61.495
Kentucky5,2%7,5%216,21.283
Louisiana5,2%9,0%465,61.860
Missouri4,9%7,4%425,51.690
Maine4,7%6,3%95,3960,9
Alabama4,5%6,4%352,81.502
Vermont4,5%5,8%2201.446
Güney Dakota4,1%7,0%327,21.430
Wyoming3,5%6,4%187,81.099
Mississippi2,7%4,6%220,41.315
Montana2,1%4,5%422,61.468
Batı Virjinya2,1%2,8%264,51.085
ABD14,8%23,0%329,61.552

FBI rakamları yalnızca bildirimde bulunan polis kurumlarını kapsar; 2025 için ABD sakinlerinin %97'ini kapsayan kurumlar bildirimde bulundu. Her eyaletin kapsamı kendi sayfasındadır.

Bu rakamlar nasıl okunur

Bölgeleri “misafirperver” veya “misafirperver olmayan” diye sıralamıyoruz. Bunu hiçbir tek rakam söyleyemez ve bir bölgenin rakamları karşılaşacağınız insanları anlatmaz. Bu rakamları, orada iş, konut ve tanıdıklarınızın yanında bir girdi olarak kullanın.

Göçmen nüfus

Yurt dışında doğanlar

nüfusun %'si · 2024 · Kaynak

Amerika Birleşik Devletleri dışında doğan sakinlerin payı (American Community Survey, 1 yıllık tahminler).

Hata payı olan bir anket tahminidir; küçük eyaletlerde hata payı daha büyüktür. Hukuki statü ya da vatandaşlık hakkında hiçbir şey söylemez.

Evde İngilizce dışında bir dil konuşanlar

nüfusun %'si · 2024 · Kaynak

Evde İngilizce dışında bir dil konuşan, 5 yaş ve üzeri sakinlerin payı.

Anket tahmini. Birçok eyalette çoğunlukla İspanyolcadır; bu nedenle diğer dil topluluklarıyla ilgili çok az şey söyler.

Kayıtlı suçlar

Dikkatle okuyun: Kayıtlı suçlar, insanların ne sıklıkla bildirimde bulunduğuna ve polisin bunları nasıl kaydettiğine bağlıdır; tanımlar da ülkeden ülkeye farklılık gösterir. Bölgeleri ülkeler arasında değil, aynı ülke içinde karşılaştırın.

Şiddet suçları

100.000 sakin başına · 2025 · Kaynak

FBI'a bildirilen cinayet, tecavüz, yağma ve ağırlaştırılmış saldırı, bildirimde bulunan polis kurumlarının kapsadığı 100.000 sakin başına (12 aylık FBI oranı toplanmıştır).

Yalnızca veri gönderen kurumlar dahildir; her eyalet sayfası kapsadıkları sakinlerin payını gösterir. Bunlar bildirilen rakamlardır, FBI'ın tüm eyalet için yaptığı tahminler değildir.

Mülkiyet suçları

100.000 sakin başına · 2025 · Kaynak

FBI'a bildirilen konut hırsızlığı, hırsızlık ve motorlu taşıt hırsızlığı, bildirimde bulunan kurumların kapsadığı 100.000 sakin başına.

Yukarıdakiyle aynı kapsam sınırlamaları geçerlidir.

Dışarıda mısınız? Kardeş uygulamamız Stay Safe 40 ülkede, bölge bölge, bunun gibi resmî polis verilerini kullanır.

FBI nefret suçu sayılarını eyaletlere göre yayımlar, ancak bildirimde bulunan polis kurumlarının payı eyaletler arasında büyük ölçüde farklılık gösterir; bu nedenle bir eyalet karşılaştırması çoğunlukla kimin bildirimde bulunduğunu gösterirdi. Bunu haritalamıyoruz.

ABD'ye giriş yolları

Kaynaklar

  1. US Census Bureau – American Community Survey 2024 1 yıllık, tablo B05002 Doğum yeri, doğum durumu ve vatandaşlık statüsüne göre
  2. US Census Bureau – American Community Survey 2024 1 yıllık, tablo C16001 Evde konuşulan dil
  3. FBI Crime Data Explorer – eyaletlere göre bildirilen suçlar, Ocak–Aralık 2025 (veriler 15 Ekim 2026 tarihinde yenilendi)
  4. FBI Crime Data Explorer – nefret suçları

Harita sınırları: Natural Earth (kamu malı), sadeleştirilmiştir. 20 Ekim 2026 tarihinde kontrol edilmiştir. “Hesaplanmış” olarak işaretlenen rakamlar, resmî bir sayımın resmî bir nüfusa bölünmesiyle elde edilmiştir; burada hiçbir şey PassPeers tarafından tahmin edilmez veya puanlanmaz.

Diğer ülkeler